Pytanie
Czy zaklejanie masy drzewnej przy produkcji płyt pilśniowych twardych czy porowatych, np. żywicą fenolowo-formaldehydową, można zakwalifikować do procesów prowadzonych w instalacjach, zgodnie z załącznikiem nr 9 (pkt 1 lub 15) rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów - dalej r.s.e.i., tzn. nakładanie spoiwa czy laminowanie?
Należy zwrócić uwagę, że najpierw z drewna wytwarza się masę drzewną przez takie procesy, jak m.in. defibracja, rafinacja. Zaklejanie polega na dodaniu do wytworzonej masy drzewnej odpowiednich dodatków w celu nadania jej pożądanych właściwości hydrofobowych i wytrzymałościowych, a także uzyskania dodatkowych efektów np. odpowiedniej barwy płyt. Proces zaklejania zachodzi w tzw. skrzyniach klejarskich, do których wprowadza się masę drzewną i dozuje odpowiednie substancje w zależności od rodzaju produkowanych płyt oraz ich właściwości np. żywicę fenolowo-formaldehydową, gacz parafinowy i olej lniany, masa asfaltowa, barwniki.
Czy jeżeli procesy wykonywane w ww. instalacji przekroczą zużycie LZO powyżej 5 Mg/rok (zgodnie z załącznikiem nr 10 do r.s.e.i.), to instalacja do wytwarzania płyt pilśniowych będzie objęta obowiązkiem dotrzymywania standardów emisyjnych?