Odpowiedź:
Niezwiązana trwale z gruntem, zamontowana na wynajmowanym terenie niewielka wiata rowerowa nie stanowi budowli podlegającej opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają także podobne obiekty, jak: ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - dalej u.p.o.l., przez budowlę rozumie się obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Należy więc w tej sytuacji odnieść się do ustawy z dnia z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane – dalej u.p.b.
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1, pkt 3 i pkt 9 u.p.b., obiekt budowlany to m.in. budowla, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. Budowla, to z kolei każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
W kontekście przytoczonych regulacji wiaty bez wątpienia mogą stanowić podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości budowle. Warto jednak w tym miejscu zwrócić uwagę na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 kwietnia 2012 r. (I FSK 918/11). W wyroku tym, który co prawda dotyczy kwestii dotyczących podatku od towarów i usług, NSA dokonuje wykładni przepisów u.p.b. w kontekście zasadności traktowania jako budowli ogrodzenia z siatki. Jak wskazuje NSA w przedmiotowym wyroku "Również przedmiotowe ogrodzenie (mowa o ogrodzeniu z siatki – przypis autora) w żaden sposób nie można zakwalifikować do budowli w rozumieniu Prawa budowlanego. Ustawodawca w art. 3 pkt 3 tego aktu prawnego, definiując pojęcie budowli poprzez wskazanie, że jest to każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, wskazał również przykłady tych budowli. Przepis ten zawiera katalog, który ma charakter otwarty. Według tej normy prawnej budowlami są obiekty budowlane takie jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową. Wyliczenie to, przy braku jednoznacznej definicji pozytywnej, ma bardzo ważne znaczenie normatywne. Oddaje ono bowiem intencje ustawodawcy. Zatem niewątpliwie budowlami są te wszystkie obiekty budowlane, które zostały przykładowe wymienione w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego oraz te obiekty budowlane, które są podobne do nich. Rzeczy, które nie są objęte wyliczeniem zawartym w art. 3 pkt 3 prawa budowlanego, a ich konstrukcja, charakter i przeznaczenie różni się od wymienionych przez ustawodawcę, nie można zaliczyć do kategorii budowli. Niewątpliwie ogrodzenie z siatki nie ma cech zbliżonych do budowli wymienionych w wyżej wskazanej normie prawnej."
Podobnie jest z wiatami – jako podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, należy traktować wyłącznie wiaty stanowiące obiekty podobne do obiektów budowlanych wymienionych w art. 3 pkt 3 u.p.b. W tożsamy sposób należy tu podchodzić do takich obiektów jak ławki, kosze na śmieci czy stojaki rowerowe. W ocenie autora niniejszego opracowania jako budowle należy traktować jedynie masywne obiekty (wiaty, ławki, kosze na śmieci czy stojaki rowerowe trwale z gruntem związane na trwałym utwardzeniu, odpowiednim uzbrojeniem i.t.p.). Są one bowiem obiektami podobnymi do takich obiektów jak na przykład wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, wolno stojące maszty antenowe i.t.p. Budowli natomiast nie będzie stanowiła mała wiata, ławka, kosz na śmieci, czy stojak rowerowy, zamocowane w jakiś sposób do podłoża lub do budynku. Opisanych więc w pytaniu, niezwiązanych trwale z gruntem (choć przymocowanych na trwałe do gruntu), zamontowanych na wynajmowanym terenie: wiaty rowerowej, ławek, koszy na śmieci i stojaka rowerowego, nie należy traktować jako budowli podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.