Pytanie
Dwie spółki w Polsce, które za chwilę będą pod kontrolą jednego zagranicznego właściciela w 100%, będziemy chcieli połączyć. Spółka D z o.o. przejmie (połączy się) w Polsce ze spółką C z o.o., a dojdzie do tego w wyniku wniesienia aportem spółki C do D w zamian za dodatkowe udziały (tzw. zamiana udziałów). Obie spółki są dużymi firmami i posiadają wielomilionowe kapitały. Metoda ta ma nie spowodować powiększenia kapitału zakładowego. Transakcja wniesienia aportem nie rodzi przychodu podatkowego. Spółka chce skonsolidować sprawozdanie metodą łączenia udziałów zgodnie z ustawą o rachunkowości, metody wyceny są w spółkach jednolite. Właściciel chce powiększyć kapitał zakładowego spółki D tylko o 1 mln (wartość księgowa kapitałów spółki C to 200 mln), zaś resztę czyli 199 mln spółka D ma wykazać w kapitałach zapasowych. Oba podmioty fizycznie będą istnieć w dwóch różnych miejscach, nie będzie przeniesienia fizycznie jednej księgowości do drugiej.
1. Czy konieczna jest wycena spółki C do wartości godziwej, czy wystarczy wartość księgowa na dzień przejęcia (spółka nie stosuje MSR)?
Czy. jest jakiś powód żeby spółka C była wyceniana?
2. Czy wartość spółki C będzie wykazana w całości (200 mln) jako aktywa finansowe w spółce D, czy też będą podlegać zsumowaniu poszczególne pozycje aktywów oraz pasywów, a kapitały zostaną zapisane jak wyżej?
3. W przypadku połączenia spółek metodą łączenia udziałów nie dochodzi do zmiany kontroli nad majątkiem łączonych spółek. W związku z tym nie ma potrzeby zamykania ksiąg rachunkowych. Trzeba nadmienić, że spółka C jest znacznie większa od D.Czy możliwe będzie prowadzenie nadal osobnych ksiąg rachunkowych przez obie spółki, a konsolidację wykazywać dopiero w arkuszach kalkulacyjnych?Jeśli doszłoby do konieczności przeniesienia sald ze spółki C do systemu spółki D, to spółka D nie poradziłaby sobie z obsługa księgową spółki C.Jak temu zaradzić?
4. Czy spółka D będzie kontynuowała amortyzację środków trwałych spółki C od wartości brutto czy od netto po połączeniu, czy też C nadal od wartości brutto?