Pytanie
Niewielka Huta Szkła prowadzi skup butelek szklanych celem pozyskania surowca. Odbierana stłuczka szklana klasyfikowana jest pod kodem 15 01 07 i pochodzi także od osób prywatnych.
Czy przyjmując stłuczkę od takich osób należy sporządzić KPO, czy wystarczy jakieś zestawienie, dokument typu PZ (przyjęcie zewnętrzne) lub inny rejestr (po uprzednim wylegitymowaniu i spisaniu dostawcy)?
Czy przyjmowana stłuczka szklana od osób prywatnych (fizycznych) powinna zostać podciągnięta pod odpady komunalne i w związku z powyższym należy posiadać zezwolenie na odbiór odpadów komunalnych, o którym mowa w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.) - dalej u.u.c.p.g.?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2012 r.
Kartę przekazania odpadu, co do zasady, wypełnia posiadacz, który przekazuje odpad. Natomiast posiadacz, który przejmuje odpad, jest obowiązany jedynie potwierdzić fakt przejęcia na karcie przekazania odpadu (art. 36 ust. 7 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o.). Ponieważ obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy m.in. wytwórców odpadów komunalnych, w mojej ocenie, w sytuacji przyjęcia odpadów powstających w gospodarstwach domowych od osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami będzie miał zastosowanie art. 36 ust. 8a u.o. Oczywiście powyższe nie oznacza, że nie ma możliwości lub istnieje zakaz, czy ograniczenie dokumentowania przejęcia odpadów w opisanej powyżej sytuacji również z zastosowaniem kart przekazania odpadu. Odpady opakowań szklanych powstające w gospodarstwach domowych spełniają kryteria definicji w art. 3 ust. 3 pkt 4 u.o. i tym samym, w mojej ocenie, stanowią odpady komunalne.
Prowadzenie punktu skupu odpadów, w którym de facto zbiera się odpady, co do zasady wymaga uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów, zgodnie z art. 28 u.o. Jednocześnie, w mojej ocenie, w przypadku prowadzenia punktu skupu odpadów, nawet jeśli przyjmowane są w nim również odpady pochodzące z gospodarstw domowych, zatem definiowane jako odpady komunalne, nie wymaga uzyskania wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, o którym mowa w art. 9b u.u.c.i.p.g. Obowiązek uzyskania wpisu do rejestru spoczywa bowiem na przedsiębiorcy, który odbiera odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, nie zaś na tym, który prowadzi działalność w zakresie zbierania odpadów.
Anna Nieć