Pytanie
Pytanie 1.
Czy istnieje możliwość zatrudnienia pielęgniarki w ośrodku rehabilitacyjno - edukacyjno - wychowawczym dla dzieci z upośledzeniami umiarkowanym i znacznym oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi, a także dla dzieci głęboko upośledzonych umysłowo?
Placówka nie ma podpisanego kontraktu z NFZ. Otrzymuje jedynie dotację oświatową. Podopieczni placówki wymagają niejednokrotnie podawania leków czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wypadku np. ataku epilepsji. Osoba, o której mowa posiada kwalifikacje pielęgniarki, a jednocześnie ukończyła studia z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej oraz pedagogiki szkolnej i terapii pedagogicznej. Jest obecnie zatrudniona w placówce na stanowisku: nauczyciela zajęć rewalidacyjnych oraz opiekuna (opieka pielęgniarska). Wymiar godzin dla każdego z tych rodzajów stanowisk wynika z arkusza organizacji placówki na dany rok szkolny.
Czy takie sformułowanie nazwy stanowiska: opiekun (opieka pielęgniarska) i zawarcie w zakresie czynności zadań związanych z podawaniem leków i udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej uprawnia do wykonywania tych czynności?
Z informacji jakie posiadam brak wyraźnego zapisu w umowie dotyczącej stanowiska: "pielęgniarka" co powoduje, że taka osoba z czasem straci uprawnienia do wykonywania zawodu pielęgniarki.
Pytanie 2.
Jak należy określać stanowisko w przypadku nauczycieli pracujących w ośrodku rehabilitacyjno - edukacyjno - wychowawczym z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umiarkowanym, znacznym ze sprzężeniami oraz głęboko upośledzonymi?
Czy wystarczy w umowie o pracę zapisać stanowisko: "nauczyciel", czy też trzeba doprecyzować nauczyciel jakich zajęć i w jakim wymiarze prowadzi dane zajęcia? Jak postąpić w przypadku kiedy jeden nauczyciel prowadzi różnego rodzaju zajęcia i ten przydział czynności zajęć może się zmieniać każdego roku zgodnie z potrzebami placówki?
Pytanie 3.
Jak określić stanowisko pracy fizjoterapeuty z kwalifikacjami pedagogicznymi, który w OREW prowadzi zajęcia rewalidacyjne - usprawnianie ruchowe oraz zajęcia wspomagające specjalistycznie pracę (w zakresie usprawniania dużej i małej motoryki) w zespołach rewalidacyjno - wychowawczych?
Czy można zapisać: nauczyciel zajęć rewalidacyjnych, specjalista w zakresie usprawniania ruchowego?
Nauczyciel domaga się żeby w umowie zapisać mu: "fizjoterapeuta" ponieważ obawia się, że inaczej straci uprawnienia do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Z informacji jakie uzyskałam z kuratorium oświaty wynika jednak, że nie ma w oświacie takiego stanowiska nauczyciel-fizjoterapeuta, choć w SIO gdzie wypełnia się tabele dotyczącą obowiązków nauczyciela istnieje możliwość wyboru w typach obowiązków nauczycieli nieprzedmiotowców opcji: obowiązki nauczyciela rehabilitanta.
Jak prawidłowo takiemu nauczycielowi określić nazwę stanowiska pracy?