Pytanie
Do starosty wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego (wnioskodawca to gmina) na odprowadzanie ścieków opadowych z terenu planowanego do wykonania zespołu boisk sportowych oraz wykonania dwóch wylotów, za pośrednictwem których ścieki deszczowe wprowadzane będą do istniejącego zbiornika wodnego, znajdującego się na terenie będącym własnością gminy (wnioskodawcy).
Opisując w operacie wodnoprawym istniejący zbiornik, do którego będą wprowadzane ścieki deszczowe, wskazano, że jest to zbiornik o powierzchni lustra wody ok. 350 m2, prawdopodobnie wykonany sztucznie, lecz czas jego powstania nie jest znany. Czaszę zbiornika okalają skarpy, głębokość liczona od powierzchni terenu waha się od 1 m do 2,2 m. Woda w czaszy zbiornika występuje okresowo i pojawia się w okresach bardziej intensywnych opadów deszczu.
Czy, w przedmiotowej sprawie, zachodzi konieczność wystąpienia także o pozwolenie na wykonanie zbiornika wodnego, ewentualnie na jego legalizację?
Czy w momencie, gdy wnioskodawca wystąpił tylko o wydanie pozwolenia na wprowadzanie ścieków opadowych do ziemi (istniejącego zbiornika wodnego) i wykonanie wylotów do tego zbiornika, brak wcześniejszego pozwolenia na wykonanie tego zbiornika daje podstawę do odmowy udzielenia pozwolenia wodnoprawnego w przedmiotowej sprawie?