Pytanie
Osoba fizyczna, obywatel Polski, przez kilka ostatnich lat pracował w Austrii. Państwo to było też wykazywane przez niego jako stałe miejsce zamieszkania, mimo iż żona przebywała w tym czasie w Polsce. Do końca 2011 r. jego dochody, otrzymywane wyłącznie jako wynagrodzenie z pracy najemnej wykonywanej w Austrii, było opodatkowane w tym kraju. W 2012 r. podatnik nabył prawo do austriackiej emerytury. W tymże roku otrzymywał środki pieniężne z różnych tytułów: tymczasowy zasiłek dla bezrobotnych (na czas otrzymania decyzji o uzyskaniu emerytury) za okres styczeń - kwiecień 2012 r., odprawa od austriackiej instytucji ubezpieczeniowej - styczeń 2012 r., wynagrodzenie za pracę (1 miesiąc zatrudnienia, w tym czasie prawo do emerytury było zawieszone)- lipiec 2012 r., emerytura od sierpnia do grudnia 2012 r. We wrześniu 2012 r. podatnik zmienił swoje miejsce zameldowania w Austrii ze stałego na tymczasowe, co wiązało się ze zmianą miejsca zamieszkania i przeniesieniem ośrodka centrum życiowego do Polski. W 2012 r. podatnik nie otrzymał żadnych środków pieniężnych ze źródeł położonych w Polsce. Emerytura austriacka nie podlegała opodatkowaniu w Austrii, z uwagi na fakt, iż mieściła się w kwocie wolnej od opodatkowania. Zasiłek dla bezrobotnych oraz odprawa są wyłączone z opodatkowania w Austrii. Podatnik we wrześniu zwrócił się o pomoc do polskiego urzędu skarbowego, gdzie kazano mu uiścić podatek od emerytury austriackiej, co też uczynił. W tej chwili podatnik nie jest pewien, czy w ogóle powinien złożyć rozliczenie swoich dochodów w Polsce.
Czy wskazane wyżej tytuły, w tym emerytura, za które podatnik otrzymywał wynagrodzenie i inne przychody w 2012 r. podlegają opodatkowaniu w Polsce?
W jaki sposób podatnik może udowodnić, że w trakcie otrzymywania świadczeń jego miejsce zamieszkania (ośrodek centrów życiowych) znajdował się w Austrii?