Pytanie
Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE w Polsce. Wszystkie towary nabywane od spółki przez polskiego klienta B są wysyłane codziennie przez firmę transportową "A". W przypadku dostaw realizowanych przez spółkę na rzecz klienta B - jednak bezpośrednio transportowanych od producenta z jego głównego magazynu europejskiego w Niemczech - organizatorem transportu jest producent, który ponosi jego koszty do miejsca przeznaczenia czyli do klienta B w Polsce, wystawia jednocześnie na rzecz spółki fakturę za towar (a cena transportu wliczona jest w cenę towaru). Spółka uznaje towar za odebrany, a ryzyko utraty lub uszkodzenia wysyłanych towarów za przekazane w dniu wystawienia faktury przez spółkę na klienta B. Spółka wystawia fakturę najwcześniej w dniu potwierdzenia wysyłki z głównego magazynu europejskiego z Niemiec oraz nie później niż w dniu ich dostarczenia do klienta B. Warunki opisane powyżej do warunki CIP. Może zdarzyć się tak, że zarówno obie faktury: faktura wystawiona na rzecz spółki i faktura wystawiona przez spółkę na klienta B, będą wystawione tego samego dnia.
Czy spółka może rozpoznawać WNT nabywając towar od producenta, a następnie krajową sprzedaż na rzecz klienta B w Polsce?
Jeżeli nie, jaki powinien być schemat rozliczeń?
Czy w przypadku pozostawienia warunków CIP w rozliczeniach producent spółka i zmianie warunków dostawy przez spółkę na rzecz klienta B na DAT (czyli dostawa na miejsce), możliwe jest rozliczanie WNT przez spółkę i krajowej sprzedaży na rzecz klienta B?
Jakie są konsekwencje rozliczania WNT przez spółkę po 1 kwietnia 2013 r., gdyby okazało się jednak, że nie są to transakcję WNT?
Jaki fakt decyduje o przypisaniu transportu danej dostawie: opłacenie transportu, zlecenie go firmie transportowej?