Pytanie
W 2007 r. przy naliczaniu pensji pracowniczych nastąpił błąd. Pracodawca za wcześnie ograniczył pobór składek emerytalno-rentowych. W obecnej chwili musi dokonać korekty deklaracji DRA za lipiec 2007 r. i dopłacić zaległe składki społeczne. Jednocześnie w składce zdrowotnej i w PIT-4 wychodzi nadpłata. Problem polega na tym jednak, że pracownik, u którego stwierdzono błąd nie jest już w spółce zatrudniony. Wiemy, że pracodawca musi dopłacić wszystkie zaległości wraz z odsetkami.
Jak powinna wyglądać procedura dochodzenia części składek społecznych od byłego pracownika?
Czy spółka ma obowiązek wystawić PIT lub pismo dla byłego pracownika w momencie zapłaty zaległości do ZUS?
Czy spółka powinna wystąpić o zwrot od byłego pracownika kwoty w wysokości składek społecznych pomniejszonych o kwotę nadpłaconej składki zdrowotnej i PIT-4?
Jak należy postąpić w przypadku, gdy były pracownik odda pieniądze od razu?
Jak długo należy czekać na zwrot od byłego pracownika, który może zapłacić od razu albo dopiero za 3 lata albo nigdy, czyli jak postąpić powinna spółka w przypadku, gdy nie wie czy były pracownik odda pieniądze czy nie?
Kiedy i w jakiej wysokości (składka społeczna minus składki zdrowotne i PIT-4 czy w wysokości składki społecznej) wystąpi u byłego pracownika przychód z nieodpłatnych świadczeń, czy będzie trzeba potrącić podatek PIT-4, wystawić ewentualnie PIT-11?