Pytanie
Planujemy uruchomienie na terenie gminy mobilnego punktu skupu makulatury. W wydzierżawionym miejscu obioru ustawiony będzie czasowo (na kilka godzin) kontener oraz wyznaczona osoba skupująca makulaturę.
Zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o., odpadem jest substancja lub przedmiot, której posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do jej pozbycia się jest zobowiązany.
Czy skupowana w ten sposób makulatura spełnia definicję odpadu?
Czy należy traktować ją jako surowiec do produkcji, gdyż właściciel gromadzi makulaturę w celach zarobkowych, nie z zamiarem pozbycia się?
Nie jest też ustawowo zobowiązany do jej pozbycia się.
Czy w wyżej opisanym przypadku wymagane są pozwolenia wymagane na podstawie u.o., ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) lub ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.)?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2012 r.
Ustawowa definicja odpadu nie uwzględnia związku kwalifikacji danego materiału jako odpadu z jego wartością handlową i/lub możliwością poddania w dalszej kolejności procesom odzysku i/lub recyklingu.
Aby sklasyfikować daną substancję, wyrób, rzecz, w tym makulaturę, jako odpad należy określić, czy stanowi ona pozostałość z procesów produkcyjnych, wytwórczych lub bytowania, oraz czy jej posiadacz zamierza się jej pozbyć lub do jej pozbycia jest zobowiązany. W sytuacji, gdy w dalszym ciągu technologicznym, czy gospodarstwie domowym, nie ma możliwości wykorzystania pozostałości produkcyjnej, czy rzeczy, należy sklasyfikować ją jako odpad i zastosować wszelkie wymagania jakie przewidziano dla gospodarowania odpadami. Wprawdzie u.o. nie definiuje pojęcia "makulatura", jednak zarówno w potocznym znaczeniu, jak i w definicji za Uniwersalnym Słownikiem Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.), funkcjonuje ono jako ogólne określenie na zużyty, zniszczony lub niepotrzebny papier, książki, gazety etc., przeznaczone do powtórnej przeróbki na papier i w takim ujęciu, stanowi odpad w rozumieniu obowiązujących przepisów. Zbieranie odpadów w tym również odpadów "makulatury", polegające m.in. na umieszczaniu tego rodzaju odpadów w pojemnikach, segregowaniu i magazynowaniu, które ma na celu przygotowanie ich do transportu do miejsc odzysku lub unieszkodliwiania, zgodnie z art. 28 ust. 1 u.o., co do zasady wymaga uzyskania zezwolenia (wyjątek stanowić będą sytuacje opisane w art. 31 ust. 1, art. 32 ust. 1 oraz art. 33 ust. 1a i 4 u.o.).
Anna Nieć