Pytanie
Jak należy sporządzić zeznanie roczne podatnika w niżej opisanej sytuacji?
Czy otrzymane przez niego środki należy traktować jako pochodzące z jednego źródła (francuskiej Agencji) czy też dwóch (francuskiego i belgijskiego)?
Czy zwolnienie wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 113 u.p.d.o.f. odnosi się również do podobnych ustaw obowiązujących w krajach UE?
Podatnik jest Polakiem posiadającym ośrodek interesów życiowych w Polsce. W Polsce osiąga przychody z najmu opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (PIT-28). Innych dochodów nie posiada. Podatnik zawarł umowę z francuską Agencją Międzynarodowego Rozwoju Przedsiębiorstw w ramach wolontariatu cywilnego na okres 12 miesięcy. Wolontariat jest wykonywany za granicą (w Belgii). Według art. L122-5 Kodeksu Służby Narodowej "jest uważanym za wolontariusza za granicą ten wolontariusz, który spędza przynajmniej 200 dni za granicą podczas roku" (wolontariat). Z umowy tej wynika, że podatnik otrzymuje dwa rodzaje rekompensat, podstawową i dodatkową. Przy czym rekompensata dodatkowa została podatnikowi zmniejszona o "X%20", gdyż strona przyjmująca zaangażowała się w zapewnienie mieszkania. Strona przyjmująca (mająca siedzibę w Belgii) przekazuje na rachunek podatnika stały comiesięczny ryczałt. Tak więc podatnik otrzymuje środki z dwóch źródeł:
- francuskiej Agencji (z tytułu rekompensaty podstawowej i dodatkowej), z którą zawarł umowę oraz
- od strony przyjmującej (z tytułu zaangażowania mieszkaniowego), z którą nie zawierał żadnej umowy.
Otrzymane przez podatnika środki w obu krajach nie podlegają opodatkowaniu.