Pytanie
Czy prawidłowe jest kapitalizowanie zrealizowanych różnic kursowych od własnych środków pieniężnych w walucie obcej w sytuacji, gdy wykorzystywane były one do zapłaty zobowiązań inwestycyjnych (różnic między kursem wpływu i wypływu środków pieniężnych w obcej walucie z własnego rachunku)?
Zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.) - dalej u.o.r., cena nabycia/koszt wytworzenia środków trwałych obejmuje koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu, powstały do dnia bilansowego lub dnia przyjęcia do używania środka trwałego.
Jeśli prawdą jest, że kapitalizować można jedynie koszty finansowe związane z zaciągniętymi zobowiązaniami służącymi finansowaniu środków trwałych, to czy według ustawy o CIT podejście do tego tematu jest zbieżne?
Zgodnie z art. 16g ust. 5 ustawy o CIT cenę nabycia, o której mowa w ust. 3, oraz koszt wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Nie jest określone, czy powstałe zrealizowane różnice kursowe dotyczą własnych środków pieniężnych, czy zaciągniętych kredytów. Proszę o interpretację.