Pytanie
Czy osoba, która ma znaczny stopień niepełnosprawności - orzeczenie ważne do 31 maja 2014 r. i korzysta ze skróconej normy czasu pracy – 7 godz., możne od 1 czerwca nadal korzystać ze skróconej normy czasu pracy?
Wiadomo, że na komisję orzekającą oczekuje się pewien czas, a wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia nie można składać wcześniej niż na miesiąc przed ukończeniem poprzedniego – tak, aby płynnie przejść na kolejne orzeczenie. Pracownicy oczekują czasem nawet dwa miesiące, a potem nadal mają kontynuację orzeczenia.
Czyli w okresie oczekiwania tak naprawdę nadal są niepełnosprawni - czy mogą zatem korzystać z uprawnień - jakim jest 7 godz. czas pracy?
Na podstawie art. 2a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, osobę niepełnosprawną (przy kontynuacji orzeczenia) wlicza się do stanu zatrudnionych począwszy od dnia złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia, jeżeli z orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna. Na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych - za czas oczekiwania na kolejne orzeczenie - świadczenia z tym związane są wyrównywane.
Czy w opisanej wyżej sytuacji pracownicy mogą pracować według skróconej normy czasu pracy?
W aktach osobowych każdy taki pracownik, ma zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy.
Czy przez czas oczekiwania na kontynuację orzeczenia, pracownik przychodzący na 8 godz. nie jest poszkodowany, gdy po 2 miesiącach ma nadal orzeczenie?