Odpowiedź:
Sankcje, o których mowa w pytaniu, dotyczą również przedsiębiorcy dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach oraz wprowadzającego produkty w opakowaniach, którzy nie spełniają wymagań określonych w art. 11 u.g.o.o.o.

Uzasadnienie:
Artykuł 11 ust. 1 u.g.o.o.o. zobowiązuje wprowadzającego opakowania (wytwarzającego, importującego, dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy opakowań) do ograniczania ilości i negatywnego oddziaływania na środowisko substancji stosowanych do wytwarzania opakowań oraz wytwarzanych odpadów opakowaniowych w taki sposób, aby:
1) opakowania nie zawierały szkodliwych substancji w ilościach stwarzających zagrożenie dla produktu, środowiska lub zdrowia ludzi;
2) maksymalna suma zawartości ołowiu, kadmu, rtęci i chromu sześciowartościowego w opakowaniu nie przekraczała 100 mg/kg, z wyłączeniem opakowań określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 4.

Jednocześnie wprowadzający opakowania jest także obowiązany ograniczać ilość i negatywne oddziaływanie na środowisko substancji stosowanych do wytwarzania opakowań oraz wytwarzanych odpadów opakowaniowych w taki sposób, aby objętość i masa opakowań były ograniczone do niezbędnego minimum wymaganego do spełnienia funkcji opakowania oraz zapewnienia poziomu bezpieczeństwa produktowi, biorąc pod uwagę oczekiwania użytkownika.

Artykuł 11 ust. 3 u.g.o.o.o. zobowiązuje także wprowadzającego opakowania do wprowadzania do obrotu opakowań projektowanych i wykonanych w sposób umożliwiający:
1) ich wielokrotne użycie i późniejszy recykling albo
2) przynajmniej ich recykling, jeżeli nie jest możliwe ich wielokrotne użycie, albo
3) inną niż recykling formę ich odzysku, jeżeli nie jest możliwy ich recykling.

Powyższe wymagania dotyczące opakowań często nazywane są tzw. wymaganiami zasadniczymi.

Z kolei art. 14 u.g.o.o.o. stanowi, że przedsiębiorca dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach oraz wprowadzający produkty w opakowaniach jest obowiązany stosować opakowania spełniające powyższe wymagania zasadnicze.

Przepisy karne zawarte w art. 56 ust. 1 pkt 2-4 u.g.o.o.o. odnoszą się do wymagań zasadniczych, których spełnienie jest nałożone zarówno na wprowadzających opakowania, jak i dokonujących wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach oraz wprowadzających produkty w opakowaniach. Dlatego potencjalne kary przewidziane w tym zakresie mogą dotyczyć każdego z ww. podmiotów.

Paweł Sosnowski, autor współpracuje z publikacją Prawo Ochrony Środowiska
Odpowiedzi udzielono 20.04.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów