Pytanie
Czy prawidłowe było uznanie za koszty podatkowe (KUP) w podatku dochodowym od osób prawnych opłat uiszczonych na rzecz banku kredytującego z tytułu korzystania z transakcji zamiany stóp procentowych (IRS) i to w roku pobrania tych opłat przez bank?
Kredytu udzielono na 10 lat do 2021 r. i ten instrument pochodny obejmuje cały okres kredytowania.
W 2012 r. co miesiąc bank kredytujący pobierał od nas opłatę z tytułu IRS (nie zanotowano sytuacji odwrotnej, czyli przychodu wypłaconego przez bank).
W ustawie o CIT w art. 16 ust. 1 pkt 8b jest zapis o nieuznawaniu za KUP kosztów nabycia instrumentów pochodnych.
Jak powiązać ten przepis z doktryną, z której wynika możliwość zarachowania do KUP tego typu opłat (istnieje jednak kwestia momentu podatkowego: metoda kasowa czy na zakończenie transakcji korzystania z IRS)?
Nadmienię, że kredyt objęty zapytaniem o IRS był przeznaczony na sfinansowanie zakupu prawa wieczystego użytkowania gruntu.
Prawo zostało nabyte w 2011 r. i odsetki zapłacone do czasu sfinalizowania zakupu prawa wieczystego były aktywowane (doliczone do wartości rynkowej prawa) przy czym instrument IRS w tym czasie nie był uruchomiony. Dopiero w 2012 r. po przyjęciu do środków trwałych tegoż prawa wieczystego użytkowania, wprowadzono mechanizm IRS.
Czy fakt jakiemu celowi służyło zaciągniecie kredytu ma znaczenie dla uznania kosztu opłat IRS za KUP czy NKUP w CIT, skoro wiemy, że amortyzacja tego prawa nie jest KUP?
To samo pytanie mam w kontekście samych odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie nabycia tegoż prawa wieczystego użytkowania gruntów.
Czy odsetki od kredytu stanowią KUP, jeśli kredyt sfinansował zakup wieczystego użytkowania?
Nadmieniam, ze na terenie objętym tym prawem użytkowania firma nasza dokonuje inwestycji polegającej na budowie domu modelowego oraz na rozszerzeniu infrastruktury i placu manewrowego, a w przyszłości ma plany budowy jednej hali produkcyjnej.