Pytanie:
Z jaką datą można przygotować porozumienia?
Czy może to być np. 14 lub 31 stycznia (mimo, że nowy regulamin jeszcze nie wszedł w życie w tym momencie), czy dopiero najwcześniej 1 lutego (sobota)?
Z jaką datą mogą to porozumienie podpisywać pracownicy?
Czy może być data np. 10 lutego?
Czy podpisać porozumienie może pracownik będący na zwolnieniu lekarskim lub na urlopie?

 

Odpowiedź:
Pracownicy mogą bez przeszkód podpisać porozumienia zmieniające warunki wynagradzania przed wejściem w życie nowego regulaminu, na mocy których ich warunki wynagradzania ulegną zmianie z dniem 1 lutego 2014 r. (dniem wejścia w życie nowego regulaminu).
Zmiana warunków płacy może zostać dokonana na mocy porozumienia stron, do którego stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego - art. 200 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. W związku z powyższym, nie ma przeszkód, aby zawrzeć takie porozumienie w terminie wcześniejszym, np. w styczniu, zwłaszcza w sytuacji, gdy nowy regulamin wynagradzania będzie ogłoszony, zaś oczekiwać będzie na wejście w życie.
SN orzekł, że nie ma przeszkód prawnych do rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron z ustaleniem daty ustania stosunku pracy, nawet znacznie późniejszej niż data zawarcia porozumienia. Rozumującamaiori ad minus – również zmiana warunków wynagradzania na mocy porozumienia stron ustalona może być z terminem późniejszym - w nim wskazanym. Cechą odróżniającą zmianę umowy o pracę na mocy porozumienia stron od wypowiedzenia warunków pracy i płacy jest bowiem dwustronność porozumienia.
Reasumując, pracownicy mogą bez przeszkód podpisać porozumienia zmieniające warunki wynagradzania przed wejściem w życie nowego regulaminu, na mocy których ich warunki wynagradzania ulegną zmianie z dniem 1 lutego 2014 r. (dniem wejścia w życie nowego regulaminu). Ponadto, oświadczenie woli w zakresie zmiany warunków płacy na mocy porozumienia może być złożone, niezależnie od obecności pracownika w pracy. Nie ma regulacji uzależniającej możliwość zawarcia porozumienia w tym przedmiocie od obecności pracownika w zakładzie pracy.