Pytanie:
W firmie wprowadzono zmiany polegające na przypisaniu dotychczasowym stanowiskom nowych wymagań (wyższych) jeśli chodzi o oprogramowanie i zdane egzaminy.
Czy można wprowadzać zmiany podwyższające wymagania na poszczególne stanowiska?
Czy dotyczą one dotychczasowych pracowników?
W efekcie kilku pracowników nie dysponuje kwalifikacjami według nowych wymagań dla stanowiska pracy, które ma obecnie zapisane w umowie o pracę.
Czy pracodawca może złożyć tym pracownikom wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę i płacę zgodne z nowym, niższym zaszeregowaniem w siatce płac i stanowisk?
Czy może być to wypowiedzenie "warunkowe", zgodnie z którym jeżeli w okresie wypowiedzenia pracownicy uzupełnią egzaminy zgodnie z nowymi wymaganiami dla swojego stanowiska to wypowiedzenie zmieniające jest nieważne?
Jak prawidłowo sformułować taki zapis w wypowiedzeniu, by był ważny?
Celem pracodawcy jest uzupełnianie w jak najszybszym czasie kwalifikacji przez pracowników, a nie zmniejszanie ich stanowisk i płac. Efekt końcowy zależy oczywiście od zaliczenia znajomości oprogramowania.
Odpowiedź:
Ponieważ istotą planowanych modyfikacji w zakresie siatki zaszeregowania jest pogorszenie sytuacji pracowników (obniżenie aktualnej kategorii zaszeregowania), niezbędnym jest wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy i płacy, względnie zawarcie z pracownikami porozumień zmieniających. Z uwagi na właściwość czynności prawnej, jaką jest wypowiedzenie umowy o pracę możliwość dokonania warunkowego wypowiedzenia zmieniającego jest wątpliwa.
Uzasadnienie:
Nie można odmówić pracodawcy prawa do modyfikacji raz ustalonej siatki zaszeregowania pracowników, w szczególności podwyższenia wymagań kwalifikacyjnych przypisanych poszczególnym grupom zaszeregowania. Takie zmiany jak najbardziej mogą obejmować również pracowników aktualnie zatrudnionych z tym zastrzeżeniem, że jeśli kreują dla nich sytuację mniej korzystną (w szczególności pod względem wysokości otrzymywanego wynagrodzenia za pracę), ich wdrożenie powinno przybrać odpowiedni tryb.
Na mocy art. 772 § 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. do zmiany zasad wynagradzania określonych w regulaminie wynagradzania odpowiednie zastosowanie znajdują reguły określone w art. 24113 k.p. dotyczące konsekwencji wejścia w życie nowego układu zbiorowego pracy wobec treści indywidualnych stosunków pracy. Korzystniejsze postanowienia układu, z dniem jego wejścia w życie, zastępują z mocy prawa wynikające z dotychczasowych przepisów prawa pracy warunki umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. Postanowienia układu mniej korzystne dla pracowników wprowadza się w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. W opisanej sytuacji nie ma wątpliwości, że będące skutkiem modyfikacji siatki zaszeregowania degradacja pracownika i obniżenie należnego mu wynagrodzenia za pracę kwalifikują się jako zmiany mniej korzystne dla pracownika. Oznacza to, że w celu wprowadzenia planowanych zmian należy dokonać wypowiedzenia warunków pracy i płacy (art. 42 § 1 k.p.). W przypadku gdy pracownik akceptuje nowe warunki pracy i płacy, alternatywą jest możliwość zastosowania porozumienia zmieniającego (aneksu do umowy o pracę). Nie zostało ono wprawdzie wprost uregulowane w przepisach k.p., jednak w związku z zasadą swobody umów nie ma przeszkód, by tą drogą strony stosunku pracy modyfikowały warunki zatrudnienia.
Przepisy prawa pracy nie regulują kwestii związanych ze złożeniem oświadczenia woli pod warunkiem – jest to materia unormowana w art. 89 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) – dalej k.c., która w odniesieniu do stosunku pracy znajduje zastosowanie odpowiednie i tylko w razie niesprzeczności z zasadami prawa pracy (art. 300 k.p.). Zastrzeżenie w czynności prawnej warunku polega na uzależnieniu wystąpienia albo ustania jego skutków od niepewnego zdarzenia mogącego wystąpić w przyszłości (art. 89 k.c.). SN w wyroku z dnia 20 czerwca 2001 r., I PKN 474/00, OSNP 2003/8/203; pozytywnie wypowiedział się w kwestii rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron pod warunkiem zawieszającym. Zdaniem Autorki w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę możliwość zastosowania takiego rozwiązania jest jednak wątpliwa, przede wszystkim z uwagi na odmienną naturę tej czynności prawnej. Wypowiedzenie umowy o pracę (w tym również wypowiedzenie zmieniające) jako jednostronna czynność prawna kształtująca sytuację prawną innego podmiotu (w tym przypadku pracownika) musi być bowiem pewna i w sposób jednoznaczny określać jej skutki – co byłoby wykluczone w razie zastosowania warunku. Nie ma natomiast przeszkód, aby pracodawca w ślad za dokonanym wypowiedzeniem zmieniającym zobowiązał się wobec pracownika, że w razie podwyższenia kwalifikacji w określonym terminie (uprawniających pracownika do otrzymywania wynagrodzenia według wyższej stawki) wyrówna mu wynagrodzenie (na przykład otrzymane po dacie wprowadzenia zmian w siatce zaszeregowania) do odpowiednio wyższej stawki.