Pytanie
Były pracownik wystąpił do sądu o wypłacenie zaległego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Sąd zasądził na rzecz pracownika zaległe wynagrodzenie, pracodawca wykonał wyrok sądu wypłacając to wynagrodzenie, jako przychód równy dochodowi bez uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu, zaliczki na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (czyli kwota podana w wyroku została wypłacona w całości, brutto = netto). Po miesiącu spółka sporządziła korektę listy płac i uwzględniła zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Z tytułu zasądzonego wynagrodzenia, które były pracownik otrzymał w wyniku wyroku, spółka zapłaciła podatek dochodowy od osób fizycznych. Składki na ubezpieczenie społeczne, w tym także część finansowaną przez osobę ubezpieczoną, czyli byłego pracownika, zostały obliczone, ale jeszcze nie zapłacone przez spółkę.
Czy pracodawca może dochodzić od pracownika zwrotu poniesionych kosztów z tytułu opłacenia za niego składek na ubezpieczenia społeczne w części, w jakiej powinny być one sfinansowane przez pracownika?
Jeśli tak to czy spółka może dochodzić tego zwrotu dopiero po faktycznym zapłaceniu tych składek czy też już w momencie sporządzenia korekty listy płac i naliczeniu składek na liście płac?
Czy w deklaracji PIT-11 za rok, w którym nastąpiła wypłata zasądzonego wynagrodzenia, spółka powinna wykazać podatek dochodowy – zapłacony przez spółkę lecz nie uwzględniony w wypłacie dla pracownika?
Czy w tejże deklaracji Spółka powinna wykazać także naliczone składki ZUS – również nie uwzględnione w wypłacie dla pracownika?
Czy w deklaracji PIT-11 powinny być wykazane tylko kwoty faktycznie wypłacone pracownikowi, zgodnie z potwierdzeniem przelewu z banku?