Pytanie
Przedszkole (samorządowa jednostka budżetowa) płaci podatki od części nieruchomości wynajmowanych dla stowarzyszeń i organizacji prowadzących odpłatną działalność. Dotychczas wszystkie wynajmowane pomieszczenia użytkowane były przez najemców - przedszkole nie korzystało z tych pomieszczeń.
W 2009 r. wynajęliśmy dodatkowo pomieszczenia, z których na co dzień korzysta przedszkole, a które wynajmowane są np. na 2-3 godziny tygodniowo. Zatem z pomieszczeń tych korzysta zarówno przedszkole (w znacznie większym wymiarze czasu), jak też najemcy. Są to osoby fizyczne lub prowadzące działalność gospodarczą.
Lekcje tańca dla dzieci przedszkolnych - wynajmowana powierzchnia 68,73 m2 na 2 godziny tygodniowo - 8 godzin miesięcznie (średnio w miesiącu przedszkole zajmuje pomieszczenie przez 191 godzin) - umowa zawarta od 1 stycznia 2009 r. do 31 maja 2009 r.
Wszystkie osoby i firmy prowadzą odpłatną działalność dla dzieci naszego przedszkola. Odpłatność za zajęcia ponoszą rodzice, a za wynajmowane pomieszczenia osoby te płacą czynsz.
Czy od tych pomieszczeń należy zapłacić podatek od nieruchomości?
Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych pomieszczenia zajmowane na potrzeby przedszkola zwolnione są z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości. Jednakże z tych samych pomieszczeń (w znacznie mniejszym stopniu) korzystają również ww. osoby, co kwalifikowałoby te same pomieszczenia do opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Czy pomieszczenia te należy wskazać w deklaracji jako zwolnione, czy podlegające opodatkowaniu, a jeśli tak, to w jaki sposób należy wyliczyć podatek?