Pytanie
Czy osoba fizyczna, osiągająca dochody bez pośrednictwa płatnika ze stosunku pracy z zagranicy, może odliczyć zapłacone składki społeczne (część dotyczącą ubezpieczonego) oraz składki zdrowotne - uregulowane za kilkanaście miesięcy wstecz, w trakcie roku, podczas obliczania podatku zgodnie z art. 44 ust. 3a u.p.d.o.f., czy te składki będą podlegały odliczeniu dopiero w rozliczeniu rocznym?
Osoba fizyczna, zatrudniona od 3 lat w firmie zagranicznej (nieposiadającej w Polsce oddziału, ani niezgłoszonej w Polsce jako płatnik), dopiero na początku tego roku otrzymała dokument uprawniający ją do zgłoszenia faktu swojego zatrudnienia w ZUS (porozumienie pracownika i pracodawcy wskazujące pracownika jako płatnika składek ZUS ze swojej umowy o pracę). Po zgłoszeniu pracownik naliczył sobie zaległe składki ZUS (społeczne i zdrowotne) i zapłacił je jednorazowo w marcu 2012 r.
Ponieważ są to wysokie kwoty, zdecydowanie przekraczające obecne zarobki, powstało pytanie, czy licząc zaliczkę na podatek dochodowy (stary PIT-53) za marzec można sobie potrącić część zapłaconych składek tak, aby nie wykazywać zaliczki do zapłaty? Czy można też tak postąpić w kolejnych miesiącach roku 2012, aż do "wyczerpania" zapłaconych zaległych składek? Czy raczej te zaległe składki mogą być dopiero rozliczone w rozliczeniu rocznym 2012 r.?
Niepokojący jest zapis ust. 3a art. 44 u.p.d.o.f., który mówi o możliwości odliczania "(...) zapłaconych w danym miesiącu składek (...)".