Pytanie
Inwestor, na swoich działkach, ma zamiar postawić budynek służący bezpośrednio do produkcji rolniczej z wyodrębnionym lokalem mieszkalnym. Niezależnie od tego na pozostałej części działek zamierza siać zboża.
W części budynku przeznaczonej do produkcji rolniczej będą magazynowane, a także selekcjonowane i czyszczone (w zależności od zamówienia klienta, przy użyciu specjalistycznych maszyn) płody rolne, przede wszystkim ziarna zbóż.
Planowany roczny przerób to ok. 600-1000 Mg rocznie.
Jak można zakwalifikować prowadzoną działalność – czy jako działalność rolniczą na terenie zabudowy zagrodowej w gospodarstwie rolnym, czy może podlega innej kwalifikacji z punktu oddziaływania na środowisko i uzyskania odpowiednich dokumentów?
Czy dla działalności rolniczej wymaga się udokumentowania oddziaływania na środowisko?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2012 r.
Podmiot korzystające ze środowiska definiuje art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) - dalej p.o.ś.
W odniesieniu do tej definicji, prowadzącego opisaną działalność można zakwalifikować do osób prowadzących działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego lub osób fizycznych niebędącą podmiotem, o którym mowa w art. 3 pkt 20 lit. a p.o.ś., korzystającą ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia.
Ww. sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli inwestor będzie prowadził działalność gospodarczą w oparciu o ustawę z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) i/lub jeżeli jego działalność wymagała będzie pozwolenia w odniesieniu do art. 180 p.o.ś.
Pytanie zawiera zbyt mało szczegółów, aby wykluczyć konieczność uzyskania pozwoleń w zakresie korzystania ze środowiska. Np. pozwolenia będą wymagane, gdy pobór wody wyniesie więcej niż 5 m3/dobę (podobnie ilość odprowadzanych ścieków do środowiska) lub instalację ze względu na prowadzone działania będzie można zakwalifikować wg rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz. U. Nr 130, poz. 881), jako instalacje do przetwórstwa owoców lub warzyw, ale o zdolności produkcyjnej większej niż 50 Mg na rok.
Jeżeli nie będą wymagane pozwolenia, to może być wymagane tylko zgłoszenie instalacji właściwemu organowi ochrony środowiska (podmiot zgłasza ją staroście, marszałkowi lub regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska a osoba fizyczna wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta) zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz. U. Nr 130, poz. 880), np jako instalację do przechowywania owoców, warzyw, zboża, innych płodów rolnych lub leśnych - w ilości powyżej 50 Mg.
W celu udzielenia precyzyjnej odpowiedzi niezbędna jest większa ilość informacji, chociaż moim zdaniem z dużym prawdopodobieństwem pozwolenia nie będą wymagane, a więc możliwa kwalifikacja to osoba fizyczna korzystająca ze środowiska w zakresie zwykłego korzystania.
Marek Wojciech Gall