Pytanie
Zgodnie z art. 104 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 674 z późn. zm.) składki na FP opłaca się, jeżeli podstawa wymiaru składek wyniesie co najmniej równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę, przy czym sumuje się podstawy z różnych tytułów. Analogicznego zapisu nie zawierają przepisy ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 158, poz. 1121 z późn. zm.). Tym samym składki na FGŚP należy opłacać także od podstaw niższych od minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Czy pracownik zatrudniony w trakcie miesiąca lub zwolniony w trakcie miesiąca, z wynagrodzeniem wyższym niż minimalne, który ze względu na przepracowanie tylko części miesiąca nie zarobił minimalnego jest zwolniony z składek na FP?
Czy pracownik, który w trakcie miesiąca miał chorobowe lub zasiłek chorobowy i nie otrzymał wynagrodzenia ponad minimalne bez doliczania chorobowego, jest zwolniony ze składek na FP?
Czy istnieją interpretacje lub wytyczne ZUS w tek kwestii?
Czy sytuacja wygląda podobnie w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony w dwóch firmach na 75% minimalnego wynagrodzenia w każdej?