Pytanie
Zainteresowani (2 osoby fizyczne) zawarły umowę przyrzeczenia zakupu lokalu użytkowego w udziałach po 50%, wpłacając zaliczkę. Nakłady inwestycyjne na lokal (adaptacja i wyposażenie) ponoszą również po 50% w ramach prowadzonych odrębnie pozarolniczych działalności gospodarczych (zaliczając je do środków trwałych w budowie). Są wystawiane 2 oddzielne faktury, a jeśli nie jest to możliwe jedna z osób (czynny podatnik VAT) bierze fakturę na siebie i refakturuje drugiej 50% poniesionych nakładów. Nie odliczają VAT z faktur, gdyż planowana w lokalu działalność korzysta ze zwolnienia z VAT oraz będzie stanowiła odrębną działalność od tych już prowadzonych. Zainteresowani zamierzają prowadzić działalność gospodarczą w lokalu wspólnie, w formie spółki cywilnej.
Czy zainteresowani mogą wprowadzić lokal i nakłady na lokal do rejestrów środków trwałych swych odrębnych działalności gospodarczych i zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów ze swych odrębnych działalności gospodarczych, jeśli w przedmiotowym lokalu działalność byłaby prowadzona wyłącznie w formie spółki cywilnej?
Kto powinien ponosić koszty eksploatacji i utrzymania lokalu, w razie wniesienia do spółki cywilnej jedynie prawa do użytkowania lokalu?
Czy rodzi to jakieś skutki, co do możliwości zaliczenia tych kosztów do kosztów uzyskania przychodów wspólników?
Czy wniesienie lokalu i nakładów na lokal, jako wkładu do spółki cywilnej wycenionego w kwocie poniesionych nakładów (tj. po kosztach własnych wspólników), będzie skutkowało obciążeniami podatkowymi z tytułu PIT dla wspólników?