Pytanie
Czy podatniczce wykonującej czynności polegające na dostawie towarów używanych przysługuje prawo do opodatkowania VAT - marża, gdzie "podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku" - art. 120 ust. 4 u.p.t.u., w sytuacji gdy:
1) sprzedaż towarów handlowych wykazanych w ewidencji dostaw dotyczyła towarów nabytych na podstawie umów zawartych pomiędzy sprzedającym a mężem podatniczki, który nie posiadał pełnomocnictwa na dokonywanie zakupów w imieniu swojej żony oraz jej firmy – nabywany towar był własnością męża podatniczki i był nabyty przez niego, a kontrolowana nie posiadała ceny nabycia towarów będących przedmiotem sprzedaży i nie była nabywcą towarów będących następnie przedmiotem sprzedaży opodatkowanej na zasadzie VAT-marża;
2) dowodami zakupu towarów będących przedmiotem sprzedaży wykazanymi w rejestrach dostaw w badanym okresie są umowy zawarte przez jej męża;
3) zakup dokonany został dla i na potrzeby firmy celem dalszej odsprzedaży?
Umowy są zawarte na nazwisko i imię męża podatniczki, bo sprzedający stosował korzystniejsze ceny dla nabywców będących osobami fizycznymi, a o wiele wyższe dla firm.
Z ustawy o VAT wynika, że możliwe jest opodatkowanie sprzedaży towarów używanych na zasadzie VAT-marża wyłącznie w przypadku, gdy towary te zostały nabyte przez podatnika (art. 15 u.p.t.u. - podatnikiem są (...) osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.).
Czy prawidłowo przyjęto, że sprzedaż zakupionych towarów używanych, nabytych i stanowiących własność męża podatniczki została opodatkowana według stawek obowiązujących dla danego asortymentu towaru, a nie jak zrobiła to strona, która opodatkowała całą sprzedaż na zasadzie VAT-marża?