Pytanie
Firma zajmuje się produkcją pasz i koncentratów dla trzody chlewnej i drobiu. Pasza produkowana jest z naturalnych składników.
Cała instalacja do produkcji paszy znajduje się w pomieszczeniu (hala produkcyjna): silosy, które są załadowywane grawitacyjne i nie posiadają odpowietrzenia, oraz instalacja do produkcji paszy – śrutownik, mieszalnik, dozownik do worków.
Na hali znajduje się aspirator pyłu, do którego podłączona jest linia technologiczna produkcji paszy, oraz jeden wentylator (w oknie).
Czy w takim przypadku instalacja powinna mieć uregulowany stan formalno-prawny w zakresie emisji do powietrza – pozwolenie, bądź zgłoszenie eksploatacji instalacji?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2012 r.
Analizując opis instalacji nie można wykluczyć, że wentylatorem ściennym występuje emisja do powietrza zanieczyszczeń przedostających się z hali, gdzie eksploatowana jest instalacja. Brak jest informacji o szczelności instalacji i sposobie odprowadzenia powietrza z aspiratora, czy w 100% wyłapuje pyły. Brak jest również informacji, w jaki sposób odprowadzane jest powietrze wypierane przez surowce sypkie z silosów i jakiej są one pojemności. Czy przykładowo prowadzono pomiary zapylenia w środowisku pracy na hali i co one wykazały. Z dużym prawdopodobieństwem wskazaną w pytaniu wentylacją emisje do powietrza mogą wystąpić.
W takim przypadku o tym, czy wymagane będzie pozwolenie emisyjne (czy zgłoszenie instalacji) zadecyduje analiza zapisów rozporządzeń Ministra Środowiska:
- z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz. U. Nr 130, poz. 880) - dalej r.i.e.w.z.,
- z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz. U. Nr 130, poz. 881) - dalej r.w.g.p.p.
Zgodnie § 1 ust. 1 r.w.g.p.p., wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza nie wymaga pozwolenia w przypadku instalacji określonych w załączniku do r.w.g.p.p.
W załączniku nie jest jednak wymieniona wprost jako zwolniona z obowiązku posiadania pozwolenia instalacja do produkcją pasz i koncentratów, wymienione są natomiast silosy - zbiorniki materiałów sypkich - o pojemności mniejszej niż 50 m3.
Jeżeli spełnione są przesłanki wskazane w § 1 ust. 1 i 3 r.w.g.p.p., to pozwolenie nie jest wymagane i należy się odnieść do r.i.e.w.z.
Proponuje rozpocząć od oceny możliwych rodzajów (substancji) i wielkości emisji np. poprzez pomiary stężeń substancji na hali. Mając wielkości stężeń i wydajność wentylacji możemy już szacować emisje.
Marek Wojciech Gall