Pytanie:
Nauczyciel był zatrudniony na umowę o pracę na czas określony od 1 września 2011 r. do 20 lutego 2012 r. – stażysta magister z przygotowaniem pedagogicznym. Następnie został zatrudniony od 1 marca 2012 r. do 31 sierpnia 2013 r.(stażysta). W sierpniu 2012 r. uzyskał awans zawodowy nauczyciela kontraktowego i od września 2012 r. został ujęty w JDU jako nauczyciel kontraktowy. Płacąc trzynastkę w 2013 r. za 2012 r., w analizie JDU ujęto kwotę wypłaconej trzynastki za 2012 r. (proporcjonalnie) od stycznia do sierpnia w awansie zawodowym nauczycieli stażystów, natomiast okres od września do grudnia 2012 r. został ujęty w analizie JDU nauczycieli kontraktowych. Podczas kontroli RIO, kontrolujący stwierdził, że nieprawidłowo ujęto w analizie nauczycieli stażystów wypłaconą trzynastkę w 2013 r. za rok 2012 okres od stycznia do sierpnia. Jego zdaniem zgodnie z art. 30a Karty Nauczyciela cała trzynastka powinna zostać ujęta w analizie nauczycieli kontraktowych, ponieważ w roku, w którym nastąpił wydatek, nauczyciel posiadał stopień nauczyciela kontraktowego.

 

Odpowiedź
Trzynastka powinna zostać ujęta w analizie wynagrodzeń nauczycieli kontraktowych.
Na podstawie art. 30a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - dalej KN, w terminie do dnia 20 stycznia każdego roku organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. W terminie do dnia 10 lutego roku kalendarzowego następującego po roku, który podlegał analizie, organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego sporządza sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego. Na podstawie § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 stycznia 2010 r. w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego średnioroczną strukturę zatrudnienia nauczycieli ustala się na podstawie średniorocznej liczby etatów nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, z uwzględnieniem uzyskania przez nauczycieli kolejnych stopni awansu zawodowego w danym roku.
Składnikiem wynagrodzenia nauczyciela jest dodatkowe wynagrodzenie roczne (art. 30 ust. 1 pkt 4 KN), które jest uwzględniane w analizie, o której mowa w art. 30a KN.
Trzynastka została wypłacona w 2013 r., w którym nauczyciel nie uzyskał kolejnego stopnia awansu zawodowego, ponieważ od 2012 r. posiadał już stopień nauczyciela kontraktowego. Z tego względu trzynastka powinna zostać ujęta w analizie nauczycieli kontraktowych. W analizie należało bowiem uwzględnić wynagrodzenie na aktualnym w dniu wypłaty stopniu awansu zawodowego.
Nie ma tutaj znaczenia okoliczność, że wysokość trzynastki została obliczona w wysokości proporcjonalnej do okresów przepracowanych na poszczególnych stopniach awansu, co wiąże się z wysokością wynagrodzenia zasadniczego w 2012 r. Jest to wyliczenie prawidłowe, art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek strefy budżetowej.