Odpowiedź:
Przepisy ustawy z 18.07.2001 r. - Prawo wodne (Dz.U. z 2015 r. poz. 469) – dalej pr. wod. nie wskazują konieczności przedstawiania projektu operatu wodnoprawnego właścicielowi urządzeń kanalizacyjnych, do których inny podmiot przewiduje wprowadzać ścieki przemysłowe zawierające substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego. Operat wodnoprawny na pewno jest niezbędny organowi wydającemu pozwolenie wodnoprawne wynikające z art. 122 ust. 1 pkt 11 pr. wod.
Pomimo powyższego (w mojej ocenie), jeżeli właściciel urządzeń kanalizacyjnych przed wydaniem swojej zgody zażąda projektu operatu wodnoprawnego, to powinno mu się go udostępnić. Proszę bowiem zauważyć, że zakład odbierający ścieki przemysłowe w rezultacie (art. 127 ust. 7 pkt 3 pr. wod.) będzie stanowił stronę postępowania o wydanie omawianej decyzji administracyjnej i będzie miał wgląd w dokumentację załączoną do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Warto zatem, by wytwórca ścieków przedstawił mu wszelkie wymagane przez niego informacje zanim poniesie koszty postępowania administracyjnego, które mogłoby zakończyć się fiaskiem w przypadku ewentualnego sprzeciwu właściciela urządzeń kanalizacyjnych.
Michał Wyszogrodzki, autor współpracuje z publikacją Prawo Ochrony Środowiska
Odpowiedzi udzielono 25.04.2017 r.
Czy do wniosku ws. uzyskania zgody od właściciela urządzeń kanalizacyjnych na wprowadzanie ścieków należy dołączyć projekt operatu wodnoprawnego?
Pytanie pochodzi z publikacji Prawo Ochrony Środowiska: Czy do wniosku dotyczącego uzyskania zgody od właściciela urządzeń kanalizacyjnych na wprowadzanie ścieków do kanalizacji niezbędne jest dołączenie projektu operatu wodnoprawnego?