Odpowiedź:
Autor pytania wskazał, iż planowana inwestycja dot. budowy zbiornika na wody opadowe do 10 m[3]. Jednocześnie, autor słusznie wskazał, iż stosownie do treści art. 29 ust. 1 pkt 3a ustawy z 7.07.1994 r. - dalej pr. bud., w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 1 pr.bud. budowa zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3 jest zwolniona z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, ale wymaga dokonania zgłoszenia organowi architektoniczno-budowlanemu. W rozumieniu prawa budowlanego zbiornika na wody opadowe nie należy utożsamiać ze zbiornikiem na nieczystości ciekłe – wskazuje na to systematyka rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - dalej r.w.t., w którym kwestie związane z odprowadzaniem wód opadowych zostały uregulowane w odrębnym dziale.

Stosownie do treści, art. 28 ust. 1 pr. bud. roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31 pr. bud., w których zostały wymienione roboty budowlane, których wykonywanie, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Katalog robót zwolnionych z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę jest katalogiem zamkniętym i wszelka jego wykładnia rozszerzająca jest niedopuszczalna. Budowla w postaci zbiornika na wody opadowe o pojemności do 10 m[3], nie została ujęta w katalogu zwolnień, dlatego przyjąć należy, iż inwestycja tego rodzaju będzie wymagała od inwestora uzyskania pozwolenia na budowę.

Jednocześnie, na marginesie można wskazać, iż stosownie do treści § 28 ust. 1 r.w.t. działka budowlana, na której sytuowane są budynki, powinna być wyposażona w kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Natomiast, zgodnie z § 28 ust. 2 r.w.t. dopiero, w razie braku możliwości przyłączenia do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, dopuszcza się odprowadzanie wód opadowych na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub do zbiorników retencyjnych. 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami