Odpowiedź: cena zbycia części składników przedsiębiorstwa zależy od uzgodnień między stronami umowy sprzedaży.
Uzasadnienie: przedmiotem obrotu mogą być nie tylko poszczególne składniki majątku, ale również ich konglomeraty – w tym przypadku zbiór rzeczy (składających się w tym przypadku na punkt sprzedaży). Ustalenie ceny takiego zbioru rzeczy jest właściwie dowolne i zależy wyłącznie od porozumienia stron. W aspekcie podatkowym należy jednak pamiętać o wyodrębnieniu i wykazaniu na fakturze czy w umowie cen poszczególnych towarów, a szczególnie środków trwałych i wartości wyposażenia. Umożliwi to nabywcy proste ustalenie wartości początkowej środków trwałych i kosztów nabycia pozostałych składników majątku a sprzedawcy – dochodu z odpłatnego zbycia. Proszę bowiem pamiętać, że dochodem z odpłatnego zbycia środków trwałych jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych (art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f.
Przychód ze zbycia towarów zatem ujmujemy w kolumnie 7 PKPiR (Wartość sprzedanych towarów i usług) wyposażenia i środków trwałych – kolumnie 8 PKPiR (Pozostałe przychody). Z kolei w kolumnie 10 (Zakup towarów i materiałów handlowych wg cen zakupu) ujmujemy koszty nabycia sprzedawanych towarów (prowadząc PKPiR metodą memoriałową), a w kolumnie 13 (Pozostałe wydatki) – niezamortyzowane wydatki na zakup środków trwałych (czyli wspomnianą różnicę wartości początkowej i odpisów amortyzacyjnych).
Niekiedy mogą pozostać nierozliczone jeszcze inne, niż koszty bezpośrednie, koszty związane ze zbywanym punktem handlowym (a więc koszty pośrednie, rozliczane w czasie z uwagi na fakt, że dotyczą okresu przekraczającego okres rozliczeniowy, np. koszty ubezpieczenia punktu). Tego rodzaju koszty pośrednie należy ująć w koszty podatkowe, w jeszcze nierozliczonej części, w momencie sprzedaży punktu. Likwidacja i zbycie punktu przez podatnika powoduje bowiem, że nie będą dotyczyły już kolejnych okresów rozliczeniowych.