Business Centre Club krytykuje projekt ustawy zmieniającej Prawo zamówień publicznych

Business Centre Club negatywnie ocenia proponowane zmiany w regulacji dotyczącej wykluczania wykonawców z przetargów.

Przedstawiciel BCC, Grzegorz Mazurek, uczestniczył w posiedzeniu sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do spraw rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi (druk nr 455). Opinia BCC nie jest dla proponowanych zmian życzliwa.

W obowiązującym stanie prawnym podstawą wykluczenia wykonawcy z postępowania jest niewykonanie lub nienależyte wykonanie zamówienia potwierdzone prawomocnym wyrokiem, które spowodowało wystąpienie szkody. Ustawa nie precyzuje ani zakresu ilościowego ani procentowego, ani w ogóle nie odnosi się do skali zaistniałej ewentualnej szkody. W takiej sytuacji bardzo duże znaczenie ma treść wyroku stanowiącego podstawę wykluczenia.

Po wejściu w życie nowelizacji w proponowanym brzmieniu dotychczasowa przesłanka zostanie poszerzona o nowy - samodzielny - element. Nowa regulacja pozwala wykluczyć z postępowania również tego wykonawcę, który został zobowiązany do zapłaty kary umownej, jeżeli obowiązek zapłaty kary umownej wynosił nie mniej niż 5 proc. wartości realizowanego zamówienia i został stwierdzony orzeczeniem sądu.

BCC twierdzi, że przy takiej konstrukcji przepisu każdy wykonawca, który zapłaci karę umowną o stosowanej wysokości, zostanie wykluczony z postępowania z mocy prawa. Nie będzie miało znaczenia, że uznał fakt nienależytego wykonania wiążącej go umowy i karę uiścił, nawet dobrowolnie. Wykonawca zostanie pozbawiony wyboru i wówczas - w jego interesie będzie podważanie decyzji zamawiającego o nałożeniu kary w każdy dostępny prawem sposób, skoro jej zapłata będzie pociągała za sobą automatyczne wykluczenie z rynku zamówień publicznych na następne 3 lata. Poza tym, w odniesieniu do kary umownej próg pięcioprocentowy jest całkowicie nie do zaakceptowania. Standardowe kary umowne w umowach w sprawie zamówienia publicznego wahają się w granicach 10 - 30 proc. wartości kontraktu i zapłata kary umownej w wysokości co najmniej 5 proc., oznacza tym samym, że w zasadzie każda zapłacona kara umowna będzie skutkowała wykluczeniem z rynku zamówień publicznych.

Opracowanie: Anna Stańczuk, RPE WKP

Źródło: www.bcc.org.pl, stan z dnia 12 lipca 2012 r.

Data publikacji: 12 lipca 2012 r.