Obowiązek podłączenia do elektrociepłowni nie obejmuje wszystkich budynków, ustawodawca przewidział trzy warunki, które muszą być spełnione włącznie.
Nakaz dotyczy budynków, dla których przewidywana szczytowa moc cieplna instalacji i urządzeń do ogrzewania tych obiektów wynosi nie mniej niż 50 kW. Tak skonstruowane przepisy powodują, że nowe regulacje obowiązywać będą nie tylko dużych deweloperów, znajdą również zastosowanie wobec większych domów jednorodzinnych.
Budynek powinien być ponadto zlokalizowany na terenie, na którym istnieją techniczne warunki dostarczania ciepła z tzw. ekologicznej elektrociepłowni, czyli takiej, w której nie mniej niż 75% ciepła w skali roku kalendarzowego stanowi ciepło wytwarzane w odnawialnych źródłach energii, ciepło użytkowe w kogeneracji lub ciepło odpadowe z instalacji przemysłowych.
Ważne są również oferowane przez elektrociepłownie ceny ciepła, które powinny być niższe od obowiązującej średniej ceny sprzedaży ciepła, o której mowa w art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. c Prawa energetycznego, dla źródła ciepła zużywającego tego samego rodzaju paliwo:
Obowiązek przyłączenia do elektrociepłowni nie dotyczy tych inwestorów, którzy przedstawią audyt, wskazujący, że dostarczanie ciepła do tego obiektu z sieci ciepłowniczej zapewnia niższą efektywność energetyczną, aniżeli z innego indywidualnego źródła ciepła, które może być wykorzystane do dostarczania ciepła do tego obiektu. Starosta wyda również pozwolenie na budowę pomimo braku przyłączenia do sieci, gdy inwestor przedstawi pisemną odmowę z elektrociepłowni w tej sprawie.
Powyższe zmiany wynikają z art. 38 i 39 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o efektywności energetycznej. By uniknąć zamieszania obowiązujące od 1 lipca przepisy weszły w życie po rocznym vacatio legis.