Właściciel działki zainstalował na zewnątrz swojego ogrodzenia przesuwaną bramę wjazdową. Jego sąsiadka wystąpiła ze skargą do inspektora nadzoru budowlanego. Jej zdaniem brama przesuwała się częściowo również po jej nieruchomości.
Organ pierwszej instancji uznał, że inwestor zainstalował bramę bez wymaganego zgłoszenia oraz niezgodnie z przepisami techniczno – budowlanymi. W związku z tym nakazał jej rozbiórkę.
Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego uchylił decyzję i orzekł o odmowie nakazania rozbiórki bramy. Jego zdaniem § 42 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz.U.Nr 75, poz. 690 z 2002 roku z późn. zm.) – nie miał zastosowania w sprawie, bowiem bramy przesuwane nie są w nim wymienione.
WSA zaznaczył, iż zgodnie z treścią wspomnianego rozporządzenia bramy i furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz działki. Samo pojęcie "bramy" należy interpretować szeroko, bowiem wraz z rozwojem techniki nie jest możliwe enumeratywne wymienienie wszystkich rodzajów, sposobów i technik posadowienia bram. Zatem pojęcie bramy dotyczy również bram przesuwanych jak i bardzo modnych ostatnio, bram podnoszonych do góry – podkreślił WSA.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 12 listopada 2013 r., sygn. akt II SA/Bk 535/13