Minister Środowiska - kierując się zróżnicowanymi kosztami produkcji poszczególnych rodzajów i gatunków drzew, zróżnicowanymi warunkami wzrostu poszczególnych drzew i krzewów oraz funkcjami pełnionymi przez drzewa i krzewy - określił w projekcie rozporządzenia stawki dla poszczególnych rodzajów lub gatunków drzew w zależności od obwodu pnia oraz od tempa przyrostu pnia na grubości oraz współczynniki różnícujące stawki w zależności od lokalizacji drzewa lub krzewu - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
W proponowanych brzmieniu rozporządzenia zapisano, aby opłatę za usunięcie drzewa ustalało się poprzez przemnożenie stawki opłaty oraz współczynnika lokalizacji drzewa.
Opłatę za usunięcie krzewu ustala się poprzez przemnożenie:
1) stawki opłaty (art. 85 ust.6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw) oraz
2) współczynnika lokalizacji krzewu.
Dowiedz się więcej z książki | |
Przygotowanie i realizacja inwestycji w zakresie dróg publicznych. Komentarz
|
Stawka opłaty za usunięcie drzewa zależy od obwodu pnia oraz gatunku lub rodzaju drzewa. Gatunki i rodzaje drzew zostały podzielone na 4 grupy w zależności od tempa przyrostu pnia drzewa na grubości. W przypadku krzewów wysokość stawki opłaty określona jest w ustawie.
Wyróżniono 4 współczynniki lokalizacji w zależności od warunków wzrostu drzew i krzewów, jak również ze względu na funkcję jaką one pełnią.
Proponowane stawki opłat >>>
Posiadacze nieruchomości, którzy zamierzają usunąć drzewo na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, są zwolnieni z opłaty. Muszą natomiast wystąpić o zezwolenie do gminy. Wycięcie drzewa bez takiej zgody skutkuje karą administracyjną, która wynosi dwukrotność opłaty - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Wpływy z tytułu opłat za wycinkę drzew i kar administracyjnych za wyrąb bez uzyskania zgody sięgają rocznie ok. 170 mln zł.
(Dziennik Gazeta Prawna/RCL/DL)