Ministerstwo Środowiska przypomina, że konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem lub inaczej Konwencja Waszyngtońska, w skrócie CITES, ma na celu ochronę dziko występujących populacji zwierząt i roślin poprzez kontrolę i ograniczanie międzynarodowego handlu ich okazami.

Pamiętaj, że w świetle przepisów nie ma znaczenia, czy przewóz dotyczy żywych zwierząt czy przedmiotów z nich wykonanych. Zanim przewieziesz przez granicę, kupisz lub sprzedasz okazy CITES upewnij się, czy posiadasz odpowiednie zezwolenia.

Naruszenie przepisów w zakresie CITES jest przestępstwem.
Skala nielegalnego handlu zwierzętami i roślinami CITES porównywana jest z handlem bronią i narkotykami. W ostatnich latach szczególnie niepokojący trend związany jest z kłusownictwem dotyczącym słoni i nosorożców, które osiąga niespotykany dotąd poziom. Intensywny nielegalny handel dotyczy także okazów łuskowców, dużych kotów, szeregu gatunków ptaków, gadów i płazów. W ostatnich latach dużym problemem staje się niezrównoważone pozyskanie drewna gatunków CITES i jego nielegalny eksport.

Można zadać pytanie, czy ograniczanie międzynarodowego handlu martwymi okazami faktycznie przyczynia się do ochrony gatunków. Przecież utrudnianie życia człowiekowi który chce przewieźć torebkę z pytona/krokodyla nie pomoże temu zwierzęciu. To prawda, że zwierzę nie odzyska już życia, ale skrupulatne respektowanie postanowień Konwencji skutkuje tym, że okazy z nielegalnego źródła nie mogą być przewożone.

Zobacz: Kłusownicy zabili w zeszłym roku ponad 20 tys. słoni w Afryce 

Kontrola handlu okazami gatunków zagrożonych wyginięciem sprawia, że osobniki tych gatunków są mniej chętnie pozyskiwane ze środowiska. Kary za nielegalny handel okazami CITES zmniejszają popyt, a co za tym idzie podaż – czyli realne pozyskiwanie osobników ze środowiska.

Bądź odpowiedzialnym konsumentem – nie kupuj produktów i wyrobów z okazów CITES bez wymaganych zezwoleń. To samo dotyczy żywych zwierząt - szczególnie należy uważać przy zakupie zwierząt egzotycznych np. małpki, papugi, gwarki, liczne żółwie, pytony, boa, legwany, gekony, kameleony, drzewołazy, aksolotle, ptaszniki, skorpiony cesarskie, koralowce. Zakupowi zwierząt gatunków CITES muszą towarzyszyć odpowiednie dokumenty, a w przypadku żywych ssaków, ptaków, gadów i płazów CITES należy pamiętać o obowiązku ich rejestracji we właściwym starostwie.

Niżej wybrane przykłady, czego nie należy przywozić bez zezwoleń CITES:
Rosja, Ukraina, Białoruś:
- pijawki lekarskie (osobniki żywe, balsamy, kremy, szampony zawierające ekstrakt z pijawek)
- produkty zawierające sadło niedźwiedzia brunatnego
- kawior z jesiotrów

Kraje Azji:
- produkty medycyny tradycyjnej (m.in. kremy, maści, pastylki, plastry) zawierające pochodne gatunków CITES m.in. tygrysów, łuskowców, koników morskich, nosorożców, storczyków; egzotyczne nalewki z wężami
- koralowce
- produkty z węgorza europejskiego

Kraje Ameryki Południowej i Środkowej:
- kaktusy
- wyroby z drewna mahoniowego

Kraje Afryki:
- kość słoniowa, rogi nosorożców
- suplementy diety zawierające m.in. ekstrakty z roślin Hoodia gordonii, Prunus africana
- wyroby ze skór gadów (węże, jaszczurki, krokodyle)
- wyroby z drewna afromozji