Włączenie kwalifikacji rynkowej "Projektowanie i zarządzanie procesem treningu golfowego" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

OBWIESZCZENIE
MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI 1
z dnia 9 października 2023 r.
w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej "Projektowanie i zarządzanie procesem treningu golfowego" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji

Na podstawie art. 25 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2020 r. poz. 226 oraz z 2023 r. poz. 2005) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia informacje o włączeniu kwalifikacji rynkowej "Projektowanie i zarządzanie procesem treningu golfowego" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

ZAŁĄCZNIK

INFORMACJE O WŁĄCZENIU KWALIFIKACJI RYNKOWEJ "PROJEKTOWANIE I ZARZĄDZANIE PROCESEM TRENINGU GOLFOWEGO" DO ZINTEGROWANEGO SYSTEMU KWALIFIKACJI

1. Nazwa kwalifikacji rynkowej
Projektowanie i zarządzanie procesem treningu golfowego

2. Nazwa dokumentu potwierdzającego nadanie kwalifikacji rynkowej

Certyfikat

3. Okres ważności dokumentu potwierdzającego nadanie kwalifikacji rynkowej

Certyfikat jest ważny bezterminowo

4. Poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji przypisany do kwalifikacji rynkowej oraz odniesienie do poziomu Sektorowej Ramy Kwalifikacji

6 poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji (dalej jako "PRK"), 6 poziom Sektorowej Ramy Kwalifikacji w sektorze sport

5. Efekty uczenia się wymagane dla kwalifikacji rynkowej

Osoba posiadająca kwalifikację rynkową jest przygotowana do samodzielnego projektowania i zarządzania procesem treningu golfowego. Ocenia i analizuje poziom wytrenowania zawodnika, stosując odpowiednie metody i narzędzia diagnostyczne, oraz przygotowuje wieloletni plan rozwoju zawodnika. Monitoruje skuteczność procesu treningowego oraz dokonuje modyfikacji procesu treningowego. Osoba ta również organizuje i kieruje pracą zespołu współpracującego. Poszerza swoją wiedzę oraz wspiera rozwój zawodowy kadry szkoleniowej.
Zestaw 1. Projektowanie i zarządzanie procesem treningu golfowego
Poszczególne efekty uczenia się Kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
Ocenia poziom wytrenowania golfisty - dobiera metody i narzędzia diagnostyczne niezbędne w procesie oceny poziomu wytrenowania oraz potencjału zawodnika,

- analizuje wyniki sportowe oraz wyniki badań diagnostycznych zawodnika na poszczególnych etapach szkolenia,

- określa poziom wytrenowania zawodnika, wykorzystując wyniki testów i prób, dane statystyczne oraz wyniki obserwacji.

Projektuje proces treningu golfowego - przygotowuje z zawodnikiem wieloletni plan rozwoju,

- opracowuje autorską koncepcję treningową w oparciu o strukturę rzeczową i czasową treningu, w tym wyznacza cele i przygotowuje plan ich realizacji.

Zarządza procesem treningu golfowego - dobiera sposoby optymalizacji poziomu gry, strategii, taktyki, techniki,

- monitoruje realizację procesu treningu golfowego,

- monitoruje poziom wytrenowania zawodnika,

- współpracuje z ekspertami z innych dziedzin w celu optymalizacji procesu treningu golfowego, np. z lekarzem, trenerem przygotowania motorycznego, fizjoterapeutą, psychologiem,

- stosuje urządzenia lub oprogramowanie wspomagające proces treningowy.

Ocenia i modyfikuje proces treningu golfowego - monitoruje skuteczność procesu treningu golfowego,

- analizuje proces treningowy pod kątem stopnia realizacji celów,

- formułuje wnioski do dalszej pracy szkoleniowej,

- modyfikuje proces treningu golfowego.

Zestaw 2. Zarządzanie zespołem współpracującym w procesie treningu golfowego
Poszczególne efekty uczenia się Kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
Organizuje pracę osób współpracujących przy realizacji procesu treningu golfowego - określa potrzeby kompetencyjne osób współpracujących przy realizacji procesu treningu golfowego,

- określa strukturę i zasady współpracy zespołu współpracującego,

- określa cele i zadania osób współpracujących.

Kieruje pracą zespołu współpracującego przy realizacji procesu treningu golfowego - monitoruje i kontroluje pracę osób współpracujących, - uaktualnia cele i zadania osób współpracujących.
Zestaw 3. Wspieranie rozwoju golfa jako dyscypliny
Poszczególne efekty uczenia się Kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
Aktualizuje i poszerza swoją wiedzę w zakresie golfa jako dyscypliny - wskazuje najnowsze osiągnięcia w obszarze dyscypliny,

- uczestniczy w konferencjach, warsztatach szkoleniowych krajowych i międzynarodowych.

Wspiera rozwój zawodowy kadry szkoleniowej w golfie - opiniuje programy szkoleniowe przygotowane przez kadrę szkoleniową,

- tworzy materiały szkoleniowe przeznaczone do wykorzystania przez kadrę szkoleniową, - przekazuje wiedzę innym członkom kadry szkoleniowej.

6. Wymagania dotyczące walidacji i podmiotów przeprowadzających walidację

1. Etap weryfikacji

1.1. Metody

W czasie weryfikacji stosowana jest metoda analizy dowodów i deklaracji połączona z rozmową z komisją walidacyjną, zwaną dalej "komisją" (wywiadem swobodnym).

1.2. Zasoby kadrowe

Komisja składa się z 3 osób, w tym przewodniczącego komisji.

Przewodniczący komisji posiada kwalifikację pełną z 8 poziomem PRK w obszarze kultury fizycznej.

Pozostali członkowie komisji spełniają łącznie wszystkie wymogi, a każdy z członków komisji spełnia przynajmniej jeden z poniższych wymogów:

- posiada kwalifikację pełną z minimum 7 poziomem PRK w obszarze sportu lub wychowania fizycznego,

- posiadająca co najmniej 3-letnie doświadczenie w pracy dydaktycznej (w tym oceniania) w zakresie szkolenia instruktorów i trenerów golfa w Polsce lub kwalifikację z 7 poziomem PRK w obszarze szkolenia golfowego.

Ponadto co najmniej 1 członek komisji musi posiadać doświadczenie w zakresie działań związanych z wdrażaniem Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji lub uczestniczył jako członek komisji w co najmniej dwóch procesach walidacyjnych dotyczących niniejszej kwalifikacji.

1.3. Sposób organizacji walidacji oraz warunki organizacyjne i materialne

Za pomocą metody analizy dowodów i deklaracji połączonej z rozmową z komisją (wywiadem swobodnym) sprawdzane są kryteria weryfikacji zawarte we wszystkich zestawach efektów uczenia się.

Osoba przystępująca do walidacji dostarcza komisji dowody potwierdzające posiadanie wszystkich efektów uczenia się, w tym następujące wymagane dowody:

1) sprawozdanie z działalności szkoleniowej zawierające:

a) ocenę poziomu wytrenowania zawodnika,

b) wieloletni plan rozwoju dla zawodnika,

c) autorską koncepcję treningową,

d) cele szkolenia i plan ich realizacji,

e) dokumentacje metod optymalizacji poziomu gry, strategii, taktyki, techniki,

f) wyniki procesu monitorowania,

g) raporty ze współpracy z ekspertami innych dziedzin,

h) raporty z urządzeń/oprogramowania wspomagającego proces treningowy,

i) cykliczne podsumowania okresów szkoleniowych wraz z analizą wyników,

j) wnioski i modyfikacje wprowadzanie w procesie treningu golfowego;

2) sprawozdanie z procesu organizacji i kierowania zespołem osób współpracujących przy realizacji procesu treningu golfowego;

3) dowody potwierdzające uczestnictwo w szkoleniach, kursach i konferencjach krajowych i międzynarodowych oraz przykłady wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce;

4) opinię o co najmniej 2 programach szkoleniowych przygotowanych przez kadrę szkoleniową;

5) przykład materiałów szkoleniowych przeznaczonych do wykorzystania przez kadrę szkoleniową;

6) sprawozdanie z pracy na rzecz rozwoju zawodowego kadry szkoleniowej (przekazywania wiedzy).

2. Etap identyfikowania i dokumentowania

Nie określa się warunków przeprowadzenia etapu identyfikowania i dokumentowania.

7. Warunki, jakie musi spełniać osoba przystępująca do walidacji

Osoba przystępująca do walidacji musi posiadać minimum od 3 lat kwalifikację rynkową "Planowanie i prowadzenie procesu treningu golfowego" z 5 poziomem PRK z obszaru szkolenia golfowego.

Powyższy zapis nie dotyczy osób, które uzyskały kwalifikację rynkową "Planowanie i prowadzenie procesu treningu golfowego" na podstawie dyplomu ukończenia kursów trenerskich prowadzonych przez stowarzyszenia lub innych organizatorów z uznanym systemem szkolenia przez Confederation of Professional Golf na poziomie "PGA Coach" lub "PGA Professional" wydanych przed uzyskaniem przez tę kwalifikację statusu funkcjonującej, jednak nie później niż na 3 lata od momentu przystąpienia do walidacji.

8. Termin dokonywania przeglądu kwalifikacji

Nie rzadziej niż raz na 10 lat
1 Minister Sportu i Turystyki kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu i Turystyki (Dz. U. poz. 1946).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024