Nadanie statutu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

ZARZĄDZENIE Nr 23
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 marca 2021 r.
w sprawie nadania statutu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych

Na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o rezerwach strategicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 255) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych nadaje się statut, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 23 lutego 2021 r.

ZAŁĄCZNIK

STATUT RZĄDOWEJ AGENCJI REZERW STRATEGICZNYCH

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, zwana dalej "Agencją", może używać nazwy skróconej "RARS" oraz znaku graficznego (logo Agencji).
§  2. 
1. 
Agencja jest pracodawcą dla pracowników zatrudnionych w Agencji.
2. 
Czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do pracowników Agencji wykonuje Prezes Agencji lub osoby przez niego upoważnione.

Rozdział  2

Zakres działania Agencji

§  3. 
Do zakresu działania Agencji należy:
1)
dokonywanie zakupu towarów i usług do rezerw strategicznych;
2)
przechowywanie rezerw strategicznych w magazynach własnych Agencji oraz w magazynach przedsiębiorców, na podstawie umów przechowania;
3)
dokonywanie wymiany, zamiany i konserwacji rezerw strategicznych w celu zapewnienia właściwych parametrów jakościowych asortymentu utrzymywanego w rezerwach strategicznych;
4)
organizowanie wydawania udostępnionych rezerw strategicznych, w tym ich transport do odbiorców końcowych;
5)
dokonywanie sprzedaży zlikwidowanych rezerw strategicznych;
6)
utrzymywanie i modernizacja infrastruktury technicznej przeznaczonej do realizacji zadań Agencji;
7)
udział w opracowywaniu Rządowego Programu Rezerw Strategicznych;
8)
opracowywanie planów i sprawozdań finansowych Agencji;
9)
dokonywanie zakupu ropy naftowej lub paliw w celu tworzenia i utrzymywania zapasów agencyjnych;
10)
przechowywanie zapasów agencyjnych ropy naftowej lub paliw na podstawie umów magazynowania;
11)
wykonywanie czynności określonych w ustawie z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 411 oraz z 2021 r. poz. 255) w stosunku do podmiotów obowiązanych do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw oraz w stosunku do przedsiębiorców świadczących usługi magazynowania, oraz którym zlecono tworzenie i utrzymywanie zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw.
§  4. 
W zakresie i na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o rezerwach strategicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 255), zwanej dalej "ustawą", oraz na podstawie przepisów szczególnych Agencja może realizować inne zadania polegające w szczególności na:
1)
dokonywaniu zakupu towarów i usług na zlecenie uprawnionych organów i podmiotów, w ich imieniu i na ich rzecz;
2)
przechowywaniu w magazynach rezerw strategicznych, na zlecenie uprawnionych organów i podmiotów, towarów niestanowiących rezerw strategicznych;
3)
wykonywaniu zadań powierzonych przez Prezesa Rady Ministrów związanych z tworzeniem, utrzymywaniem, udostępnieniem i likwidacją rezerw strategicznych;
4)
wykonywaniu poleceń ministra właściwego do spraw zdrowia w zakresie określonym w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845, 2112 i 2401 oraz z 2021 r. poz. 159, 180 i 255).

Rozdział  3

Prezes Agencji

§  5. 
1. 
Prezes Agencji wydaje zarządzenia, decyzje i polecenia w sprawach związanych z kierowaniem Agencją.
2. 
Prezes Agencji informuje Prezesa Rady Ministrów o ustaleniu Regulaminu organizacyjnego Agencji oraz o jego zmianach.
3. 
Prezes Agencji organizuje nabór na stanowisko zastępcy lub zastępców Prezesa Agencji w trybie art. 35 ust. 11 ustawy.
4. 
Prezes Agencji przedstawia Prezesowi Rady Ministrów wniosek o powołanie zastępcy lub zastępców Prezesa Agencji, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyniku tego naboru w Biuletynie Informacji Publicznej Agencji i Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  6. 
1. 
Prezes Agencji może tworzyć i powoływać komisje i komitety opiniodawczo-doradcze oraz zespoły problemowe o charakterze stałym lub doraźnym, określając ich nazwę, skład osobowy, zakres zadań i tryb pracy. W skład komisji, komitetów oraz zespołów mogą wchodzić pracownicy Agencji lub osoby niebędące pracownikami Agencji.
2. 
Prezes Agencji organizuje kontrolę wewnętrzną w Agencji, zapewnia jej działanie oraz wykorzystanie wyników przeprowadzonych kontroli w celu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości oraz zapobieżenia ich powstawaniu w przyszłości.
3. 
W ramach funkcjonowania w Agencji adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej Prezes Agencji korzysta ze standardów kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych.

Rozdział  4

Pełnomocnictwa i upoważnienia

§  7. 
1. 
Prezes Agencji może upoważnić zastępcę Prezesa Agencji, kierownika komórki organizacyjnej Agencji lub pracownika Agencji do zastępowania go podczas jego nieobecności lub czasowej niemożności wykonywania obowiązków - w zakresie wynikającym z udzielonego pełnomocnictwa lub upoważnienia.
2. 
W przypadku nieobecności Prezesa Agencji lub czasowej niemożności wykonywania przez niego obowiązków Prezesa Agencji zastępuje zastępca Prezesa Agencji.
3. 
W przypadku nieobecności Prezesa Agencji lub czasowej niemożności wykonywania przez niego obowiązków i równoczesnej nieobecności zastępców Prezesa Agencji Prezesa Agencji zastępuje inny upoważniony pracownik Agencji.
4. 
Szczegółowe zasady udzielania pełnomocnictw i upoważnień oraz kolejność zastępowania Prezesa Agencji określają Regulamin organizacyjny Agencji oraz inne akty wewnętrzne.
§  8. 
1. 
Prezes Agencji, jako organ Agencji, może udzielać zastępcom Prezesa Agencji lub innym pracownikom Agencji ogólnych i szczególnych pełnomocnictw do dokonywania określonych czynności prawnych w imieniu i na rzecz Agencji.
2. 
Prezes Agencji może upoważnić pełnomocnika do udzielania dalszych pełnomocnictw.
3. 
Prezes Agencji, jako organ Agencji, może udzielać osobom niebędącym pracownikami Agencji, na czas określony, szczególnych pełnomocnictw do dokonywania niektórych czynności prawnych w imieniu i na rzecz Agencji.
4. 
Prezes Agencji udziela pełnomocnictw i upoważnień w formie pisemnej, w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub w innej szczególnej formie wymaganej do ważności czynności prawnej.
§  9. 
1. 
Agencja prowadzi rejestr udzielonych pełnomocnictw i upoważnień zawierający adnotacje o odwołaniu lub wygaśnięciu upoważnienia lub pełnomocnictwa.
2. 
W sprawach nieuregulowanych w statucie Agencji do pełnomocnictw i upoważnień stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 i 2320) oraz przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256, 695, 1298 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 54 i 187).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024