Litwa-Polska. Porozumienie o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia. Wilno.2018.11.23.

POROZUMIENIE
podpisane w Wilnie dnia 23 listopada 2018 r.
między Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Zdrowia Republiki Litewskiej o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia,

Minister Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Zdrowia Republiki Litewskiej, zwani dalej "Stronami", biorąc pod uwagę znaczenie rozwoju i wzmacniania współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską, uzgodnili co następuje:
Artykuł  1

Strony będą rozwijać i wspierać współpracę w dziedzinie ochrony zdrowia w oparciu o zasadę równości, z poszanowaniem wzajemnych interesów, zgodnie z prawem wewnętrznym oraz w zgodzie z międzynarodowymi zobowiązaniami obu Państw.

Artykuł  2

Strony będą rozwijać współpracę w następujących obszarach:

1)
reformy systemu ochrony zdrowia;
2)
produktów leczniczych i wyrobów medycznych;
3)
zapobiegania i kontroli chorób zakaźnych;
4)
przeciwdziałania, wczesnego wykrywania i leczenia przewlekłych chorób niezakaźnych;
5)
planowania i zarządzania zasobami ludzkimi w ochronie zdrowia;
6)
e-zdrowia i innowacyjność w ochronie zdrowia;
7)
transgranicznej ochrony zdrowia;
8)
ratownictwa medycznego;
9)
innych obszarach wspólnych zainteresowań uzgodnionych przez Strony.
Artykuł  3

Strony będą rozwijać współpracę w obszarach określonych w artykule 2 niniejszego Porozumienia podejmując następujące działania:

1)
wymienianie delegacji ekspertów w celu wymiany doświadczeń i prowadzenia krótkoterminowych programów współpracy;
2)
branie udziału w wydarzeniach tematycznych organizowanych przez Strony;
3)
organizowanie wspólnych wydarzeń takich jak wizyty studyjne, konferencje i seminaria;
4)
inne formy współpracy uzgodnione przez Strony.
Artykuł  4
1. 
Wydatki związane z wykonywaniem postanowień niniejszego Porozumienia pokrywa każda ze Stron w ramach dostępnych środków finansowych w danym obszarze.
2. 
W celu zapewnienia realizacji działań określonych w art. 3 niniejszego Porozumienia, Strona wysyłająca zagwarantuje pokrycie kosztów podróży do miejsca przeznaczenia (Strona goszcząca), zakwaterowania i diet. Strona przyjmująca pokryje koszty transportu wewnętrznego, zgodnie z programem opracowanym przez Stronę przyjmującą.
Artykuł  5

Wszelkie spory i rozbieżności, które mogą pojawić się pomiędzy Stronami w związku z interpretacją i stosowaniem niniejszego Porozumienia będą rozwiązywane na drodze negocjacji i konsultacji.

Artykuł  6
1. 
Porozumienie niniejsze wejdzie w życie w dniu otrzymania w drodze dyplomatycznej ostatniego pisemnego powiadomienia od którejkolwiek Strony, stwierdzającego zakończenie wewnętrznych procedur prawnych wymaganych do wejścia niniejszego Porozumienia w życie.
2. 
Niniejsze Porozumienie będzie wiążące przez okres pięciu (5) lat.
3. 
Niniejsze Porozumienie może zostać wypowiedziane przez każdą ze Stron drogą pisemnego powiadomienia drugiej Strony na sześć (6) miesięcy przed terminem, od którego miałoby przestać obowiązywać.
4. 
W przypadku wypowiedzenia niniejszego Porozumienia, wszelkie działania rozpoczęte na mocy Porozumienia, a które nie zostały zakończone, będą kontynuowane aż do ich zakończenia.
Artykuł  7

Sporządzono w Wilnie, w dniu 23 listopada 2018 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w języku polskim, litewskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W przypadku rozbieżności w interpretacji, za rozstrzygający uważa się tekst w języku angielskim.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2020.224

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Litwa-Polska. Porozumienie o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia. Wilno.2018.11.23.
Data aktu: 23/11/2018
Data ogłoszenia: 27/02/2020
Data wejścia w życie: 20/12/2019