Serbia-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie obronności. Belgrad.2013.06.10.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Serbii o współpracy w dziedzinie obronności,
sporządzona w Belgradzie dnia 10 czerwca 2013 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Serbii, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami";

Będąc obopólnie zainteresowane w działaniu na rzecz międzynarodowego pokoju, zaufania i stabilizacji;

Biorąc pod uwagę rozwój stosunków między państwami w Europie i na świecie;

Działając w duchu Karty Narodów Zjednoczonych, Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i Paryskiej Karty Nowej Europy;

Uznając współpracę w dziedzinie obronności za kluczowy element przekształcania i ulepszania systemu bezpieczeństwa światowego;

Uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Postanowienia ogólne

1.
Celem niniejszej Umowy jest ustalenie prawnych ram współpracy w dziedzinie obronności między Umawiającymi się Stronami, jak również określenie ogólnych zasad takiej współpracy.
2.
Współpraca między Umawiającymi się Stronami w ramach niniejszej Umowy będzie prowadzona zgodnie z ich kompetencjami, prawem wewnętrznym, przepisami prawa międzynarodowego, jak również międzynarodowymi zobowiązaniami Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Serbii.
3.
Dla potrzeby stosowania niniejszej Umowy, odpowiedzialnymi organami będą: Minister Obrony Narodowej we współpracy z ministrem właściwym do spraw gospodarki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Obrony w imieniu Republiki Serbii.
Artykuł  2

Definicje

Dla celów niniejszej Umowy, pojęcia w niej użyte będą miały następujące znaczenie:

1)
"personel wojskowy" - członkowie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Serbii;
2)
"personel cywilny" - pracownicy sił zbrojnych i ministerstw właściwych do spraw obrony Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Serbii;
3)
"Strona wysyłająca" - Umawiająca się Strona, która wysyła swój personel wojskowy i cywilny na terytorium Strony przyjmującej zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy;
4)
"Strona przyjmująca" - Umawiająca się Strona, która przyjmuje personel wojskowy i cywilny Strony wysyłającej zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy.
Artykuł  3

Obszary współpracy

1.
Współpraca między Umawiającymi się Stronami będzie obejmować następujące obszary:
1)
planowanie obronne;
2)
funkcjonowanie sił zbrojnych w nowoczesnych społeczeństwach demokratycznych, łącznie ze stosowaniem postanowień międzynarodowych traktatów w dziedzinach obronności, bezpieczeństwa i kontroli zbrojeń;
3)
misje pokojowe i humanitarne oraz inne operacje międzynarodowych organizacji dotyczące wsparcia pokoju i zwalczania terroryzmu;
4)
organizacja sił zbrojnych, łącznie z polityką kadrową i zarządzaniem zasobami ludzkimi;
5)
wsparcie logistyczne i transport dla potrzeb sił zbrojnych;
6)
szkolnictwo wojskowe;
7)
szkolenie wojskowe;
8)
ćwiczenia wojskowe, łącznie z wykorzystaniem poligonów wojskowych;
9)
działania wojskowych służb poszukiwawczo-ratowniczych;
10)
nauka i badania w dziedzinie obronności;
11)
wojskowa kartografia, geodezja, hydrografia i meteorologia;
12)
uzbrojenie i sprzęt wojskowy, łącznie z dostawą uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Serbii, jak również badaniem i rozwojem, konserwacją i remontem uzbrojenia i sprzętu wojskowego;
13)
przemysł obronny;
14)
wojskowe technologie informatyczno-łącznościowe;
15)
medycyna wojskowa i wojskowe wsparcie medyczne;
16)
prawo i ekonomia w dziedzinie obronności;
17)
ochrona środowiska związana z zanieczyszczeniem powodowanym działalnością jednostek wojskowych;
18)
historia i muzea wojska, łącznie z wymianą eksponatów;
19)
archiwa wojskowe.
2.
Szczegółowe kwestie związane ze współpracą na mocy niniejszej Umowy mogą być ustalane w drodze odrębnych umów i porozumień.
Artykuł  4

Formy współpracy

Współpraca między Umawiającymi się Stronami będzie prowadzona w następujących formach:

1)
spotkania ministrów właściwych do spraw obrony i ich przedstawicieli, w których, w razie potrzeby, będą uczestniczyć przedstawiciele ministra Rzeczypospolitej Polskiej właściwego do spraw gospodarki;
2)
wymiana doświadczeń na szczeblu eksperckim;
3)
polityczno-wojskowe konsultacje, konferencje i seminaria;
4)
studia i szkolenia w szkołach wojskowych i wojskowych instytucjach badawczo-rozwojowych, łącznie z wymianą wykładowców i stażystów;
5)
doradztwo techniczne i eksperckie w dziedzinie badan i rozwoju, konserwacji i remontu uzbrojenia i sprzętu wojskowego;
6)
wspólne inicjatywy personelu wojskowego dotyczące przedsięwzięć, o których mowa w artykule 3 ustęp 1;
7)
wymiana informacji, dokumentacji i materiałów szkoleniowych;
8)
organizacja i udział w przedsięwzięciach kulturalnych i sportowych;
9)
inne formy, uzgodnione przez Umawiające się Strony.
Artykuł  5

Roczne plany współpracy

1.
Właściwi i upoważnieni przedstawiciele odpowiedzialnych organów, o których mowa w artykule 1 ustęp 3, mogą przygotowywać, negocjować i podpisywać roczne plany współpracy.
2.
Uzgodnione i podpisane roczne plany współpracy mogą być zmieniane na piśmie w dowolnym czasie, za wzajemną zgodą przedstawicieli, o których mowa w ustępie 1 niniejszego artykułu.
Artykuł  6

Finansowanie wizyt

1.
Finansowanie wizyt na mocy niniejszej Umowy będzie przeprowadzane zgodnie z następującymi zasadami, chyba że uzgodniono inaczej:
1)
Strona wysyłająca zapewnia i pokrywa pełne koszty:
a)
podróży na terytorium Strony przyjmującej i z powrotem;
b)
zakwaterowania i wyżywienia;
c)
wymaganego ubezpieczenia osobowego, łącznie z ubezpieczeniem zdrowotnym i od następstw nieszczęśliwych wypadków.
2)
Strona przyjmująca zapewnia i pokrywa pełne koszty:
a)
programu kulturalnego w czasie wizyty;
b)
transportu wewnętrznego zgodnie z programem wizyty.
2.
W nagłych przypadkach, Strona przyjmująca zapewni wojskowemu i cywilnemu personelowi Strony wysyłającej opiekę medyczną i dentystyczną. Koszty takiej opieki będą zwracane Stronie przyjmującej przez Stronę wysyłającą nie później niż trzydzieści dni po otrzymaniu rachunków.
3.
Zasady finansowe dotyczące formy współpracy, o której mowa w artykule 4 ustęp 4, a także, jeśli zajdzie taka potrzeba, w ustępie 9, będą ustalane w odrębnych umowach lub porozumieniach.
Artykuł  7

Ochrona informacji niejawnych

1.
Ochrona informacji niejawnych wymienianych między Umawiającymi się Stronami będzie uregulowana w odrębnej umowie.
2.
Do czasu wejścia w życie umowy, o której mowa w ustępie 1 niniejszego artykułu, w dwustronnych relacjach Umawiające się Strony nie będą wymieniać jakichkolwiek informacji niejawnych.
Artykuł  8

Rozstrzyganie sporów

1.
Jakakolwiek sytuacja, która może prowadzić do sporu dotyczącego wykładni lub stosowania niniejszej Umowy, będzie rozstrzygana w drodze konsultacji między Umawiającymi się Stronami.
2.
Spory dotyczące wykładni lub stosowania niniejszej Umowy będą rozstrzygane w drodze negocjacji między Umawiającymi się Stronami.
Artykuł  9

Postanowienia końcowe

1.
Niniejsza Umowa wejdzie w życie trzydzieści dni po otrzymaniu drugiej pisemnej notyfikacji, przesłanej w drodze dyplomatycznej, w których Umawiające się Strony wzajemnie powiadamiają się o wypełnieniu swoich wewnętrznych, prawnych procedur, niezbędnych do wejścia niniejszej Umowy w życie.
2.
Niniejszą Umowę zawiera się na czas nieokreślony.
3.
Niniejsza Umowa może być wypowiedziana przez każdą z Umawiających się Stron, w drodze pisemnej notyfikacji przesłanej w drodze dyplomatycznej. W takim przypadku, niniejsza Umowa wygaśnie sto osiemdziesiąt dni po otrzymaniu notyfikacji o wypowiedzeniu.
4.
Niniejsza Umowa może być zmieniona w dowolnym czasie, za pisemną zgodą Umawiających się Stron. Wszelkie zmiany wchodzą w życie zgodnie z procedurą określoną w ustępie 1 niniejszego artykułu.
Sporządzono w Belgradzie dnia 10 czerwca 2013 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, serbskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie jakiejkolwiek rozbieżności w ich wykładni, tekst w języku angielskim będzie rozstrzygający.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2015.996

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Serbia-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie obronności. Belgrad.2013.06.10.
Data aktu: 10/06/2013
Data ogłoszenia: 12/10/2015
Data wejścia w życie: 13/08/2014