Porozumienie w sprawie punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Ukrainy. Łuck.2013.03.14.

POROZUMIENIE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Republiki Białorusi i Gabinetem Ministrów Ukrainy w sprawie punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Ukrainy,
podpisane w Łucku dnia 14 marca 2013 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, Rząd Republiki Białorusi i Gabinet Ministrów Ukrainy, zwane dalej "Stronami",

kierując się zasadami poszanowania suwerenności, integralności terytorialnej państw i nienaruszalności granic państwowych,

biorąc pod uwagę konieczność wyznaczenia i oznakowania punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Ukrainy,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1
1.
Punkt styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Ukrainy, zwanym dalej "punktem styku granic", znajduje się na przecięciu linii przebiegającej środkiem rzeki Bug (Zachodni Bug) z linią stanowiącą przedłużenie południowej krawędzi Kanału Mościckiego.
2.
Punkt styku granic zaznaczono na Mapie delimitacyjnej styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Ukrainy, wykonanej w skali 1:10000, która stanowi integralną część niniejszego Porozumienia.
Artykuł  2
1.
Punkt styku granic jest oznakowany w terenie znakiem granicznym "Bug", zwanym dalej "znakiem granicznym".
2.
Strony, w terminie trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego Porozumienia, powołują Wspólną komisję polsko-białorusko-ukraińską, zwaną dalej "Wspólną komisją", w celu oznakowania punktu styku granic w terenie i sporządzenia dokumentów demarkacyjnych.

Dokumenty demarkacyjne - Protokół znaku granicznego "Bug", Mapa demarkacyjna styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Ukrainy, Protokół końcowy Wspólnej komisji - sporządza się w trzech egzemplarzach, każdy w językach polskim, białoruskim i ukraińskim.

3.
Wydatki związane z wykonaniem wspólnych prac, o których mowa w ustępie 2, Strony pokrywają na zasadzie równomiernego obciążenia.
Artykuł  3
1.
Każda ze Stron podejmie niezbędne działania, mające na celu utrzymanie w należytym stanie elementu znaku granicznego, znajdującego się na terytorium jej państwa i niedopuszczenie do jego przemieszczenia, uszkodzenia, zaginięcia lub zniszczenia oraz działania mające na celu zapewnienie widoczności między elementami znaku granicznego.
2.
Strony podejmują działania zapewniające niezmienność położenia koryta rzeki Bug (Zachodni Bug) w rejonie punktu styku granic.
3.
W przypadku zmian naturalnych koryta rzeki Bug (Zachodni Bug) punkt styku granic nie zmienia swojego położenia, chyba że Strony uzgodnią inaczej.
4.
Działania Stron związane z zapobieganiem przemieszczeniu, uszkodzeniu, zaginięciu lub zniszczeniu elementów znaku granicznego regulują odpowiednie postanowienia dwustronnych umów międzynarodowych państw Stron.
5.
W przypadku braku możliwości odtworzenia elementów znaku granicznego w pierwotnym miejscu Strony uzgadniają ich nową lokalizację i sporządzają odpowiednie dokumenty w trzech egzemplarzach, każdy w językach polskim, białoruskim i ukraińskim.
Artykuł  4

Wszelkie kwestie dotyczące stosowania niniejszego Porozumienia będą rozstrzygane w drodze konsultacji między Stronami.

Artykuł  5

Porozumienie niniejsze wejdzie w życie w dniu otrzymania ostatniej noty stwierdzającej wykonanie przez każdą ze Stron niezbędnych procedur wewnątrzpaństwowych.

Porozumienie niniejsze sporządzono w Łucku dnia 14 marca 2013 roku w trzech egzemplarzach, każdy w językach polskim, białoruskim i ukraińskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc.

ZAŁĄCZNIK

MAPA DELIMITACYJNA STYKU GRANIC PAŃSTWOWYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, REPUBLIKI BIAŁORUSI I UKRAINY

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2015.778

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Porozumienie w sprawie punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Ukrainy. Łuck.2013.03.14.
Data aktu: 14/03/2013
Data ogłoszenia: 31/08/2015
Data wejścia w życie: 04/06/2015