"In memoriam".

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 21 maja 2015 r.
"In memoriam"

Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął w dniu 16 kwietnia 2015 r. uchwałę w sprawie przyjęcia ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, będącej wynikiem inicjatywy Senatu. Akt ten jest zaadresowany do osób, które do tej pory noszą brzemię krzywd zadanych z przyczyn politycznych przez władze komunistyczne w okresie PRL, i tym samym wypełnia postanowienie art. 19 Konstytucji.

Szlak wolności wytyczyły jednak nie tylko wysiłki tych osób, ale również trudy i prześladowania innych osób i instytucji.

Bezpartyjni obywatele państwa byli dyskryminowani przy nominacjach na kierownicze funkcje w gospodarce, szkołach i sądownictwie.

Wolność słowa, nawet w sprawach innych niż polityczne, zwalczana była w ramach cenzury prewencyjnej. Tej samej cenzurze podlegała prywatna korespondencja z zagranicą.

Swobodę podróżowania obywateli, ich pobyty za granicą ograniczano środkami prewencyjnymi, ekonomicznymi, infiltracją tajnych służb.

Państwowa ateizacja, w tym sprawowana przez działające do końca PRL służby bezpieczeństwa, godziła w wolność sumienia i wyznania. Mord na księdzu Jerzym Popiełuszce, aresztowania innych kapłanów i wiernych są tego dobitnym przykładem.

Naruszanie tych i innych praw człowieka i obywatela było sprzeczne z wówczas obowiązującą konstytucją oraz podpisanymi przez władze PRL konwencjami i innymi aktami prawa międzynarodowego. Szczególne natężenie bezprawnych działań władz nastąpiło w okresie wprowadzonego w 1981 r. stanu wojennego.

Naruszaniu praw człowieka i obywatela Polacy i niezależne instytucje przeciwstawiali się czynnie, szczególnie w okresie pontyfikatu Jana Pawła II. Jego pielgrzymki i napomnienia osłaniały opozycję antykomunistyczną i obywateli PRL przed potęgowaniem dyskryminacji i prześladowań.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność wszystkim, którzy podobnie jak ludzie opozycji antykomunistycznej złożyli Ojczyźnie daninę życia, wolności i upokorzeń. Senat wyraża przekonanie, że ich krzywdy pozostaną w pamięci pokoleń Polaków jako ważny element drogi do wolności.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024