Utworzenie Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Programu Ratownictwa i Ochrony Ludności na lata 2014-2017.

ZARZĄDZENIE Nr 66
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 4 września 2013 r.
w sprawie utworzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Programu Ratownictwa i Ochrony Ludności na lata 2014-2017

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Programu Ratownictwa i Ochrony Ludności na lata 2014-2017, zwany dalej "Zespołem".
2.
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§  2.
Do zadań Zespołu należy opracowanie Programu Ratownictwa i Ochrony Ludności, zwanego dalej "Programem", który będzie zawierał w szczególności:
1)
propozycje nowych rozwiązań prawno-instytucjonalnych w obszarze ratownictwa i ochrony ludności;
2)
jednolite stanowisko w zakresie rozwiązań problematycznych w obszarze ratownictwa i ochrony ludności;
3)
kalkulację kosztów związanych z wdrożeniem i funkcjonowaniem Programu, w tym kosztów związanych z wejściem w życie nowych rozwiązań, o których mowa w pkt 1, oraz finansowaniem działań ratowniczych realizowanych przez państwowe i społeczne organizacje ratownicze;
4)
analizę działań i potrzeb w obszarze ratownictwa i ochrony ludności.
§  3.
1.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - Minister Spraw Wewnętrznych;
2)
zastępca przewodniczącego Zespołu - sekretarz lub podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, właściwy w sprawach zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej, ochrony przeciwpożarowej i nadzoru nad ratownictwem górskim i wodnym;
3)
członkowie:
a)
przedstawiciel Ministra Administracji i Cyfryzacji,
b)
przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej,
c)
przedstawiciel Ministra Zdrowia,
d)
przedstawiciel Komendanta Głównego Policji,
e)
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej,
f)
zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej;
4)
sekretarz Zespołu - dyrektor komórki organizacyjnej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, właściwej w sprawach zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej, ochrony przeciwpożarowej i nadzoru nad ratownictwem górskim i wodnym.
2.
Członkowie Zespołu mogą być, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą przewodniczącego Zespołu, zastępowani w pracach Zespołu przez pisemnie upoważnionych przedstawicieli.
§  4.
1.
Przewodniczący Zespołu:
1)
kieruje pracami Zespołu;
2)
zwołuje posiedzenia Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu;
3)
przewodniczy posiedzeniom;
4)
ustala harmonogram prac Zespołu, terminy i program kolejnych posiedzeń Zespołu, z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
5)
zleca wykonanie opracowań, ekspertyz, raportów i analiz na potrzeby działania Zespołu.
2.
W razie nieobecności przewodniczącego Zespołu jego obowiązki pełni zastępca przewodniczącego Zespołu.
§  5.
1.
Szczegółowy tryb pracy Zespołu określa regulamin Zespołu, uchwalony na pierwszym posiedzeniu Zespołu.
2.
Zespół podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu lub ich upoważnionych przedstawicieli. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
3.
Z posiedzenia Zespołu sekretarz Zespołu sporządza protokół, który podpisuje przewodniczący Zespołu oraz sekretarz Zespołu.
§  6.
1.
W pracach Zespołu mogą brać udział, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu, zaproszone przez przewodniczącego Zespołu, w szczególności:
1)
przedstawiciele ministerstw i urzędów centralnych, właściwych w zakresie zagadnień omawianych w ramach prac Zespołu;
2)
eksperci z zakresu zagadnień omawianych w ramach prac Zespołu;
3)
przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz instytucji nauki i szkolnictwa wyższego, których obecność zostanie uznana za celową ze względu na zagadnienia omawiane w ramach prac Zespołu.
2.
W celu wykonania określonego zadania, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, przewodniczący Zespołu może tworzyć grupy robocze złożone z członków Zespołu, osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu lub wyznaczonych przez członków Zespołu pracowników jednostek kierowanych przez członków Zespołu, właściwych ze względu na rodzaj zadania.
§  7.
1.
Obsługę techniczno-organizacyjną oraz biurową Zespołu zapewnia komórka organizacyjna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, właściwa w sprawach zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej, ochrony przeciwpożarowej i nadzoru nad ratownictwem górskim i wodnym.
2.
Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Spraw Wewnętrznych.
§  8.
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§  9.
1.
Sprawozdanie końcowe z realizacji zadań Zespołu, wraz z Programem, przewodniczący Zespołu przedstawia do zatwierdzenia Radzie Ministrów w terminie 30 dni od dnia zakończenia prac Zespołu.
2.
Sprawozdanie końcowe zawiera w szczególności:
1)
dane identyfikacyjne określające osobę sporządzającą i zatwierdzającą sprawozdanie, podstawę prawną utworzenia Zespołu oraz okres objęty sprawozdaniem;
2)
informację na temat treści podjętych przez Zespół uchwał, rodzaju wykonanych opracowań, ekspertyz, raportów i analiz;
3)
informację na temat utworzonych grup roboczych, ich składu i powierzonych im zadań oraz wyniku ich pracy;
4)
informację na temat udziału w pracach Zespołu z głosem doradczym osób niebędących członkami Zespołu;
5)
określenie liczby, dat i tematyki posiedzeń Zespołu odbytych w okresie sprawozdawczym;
6)
inne niezbędne informacje o funkcjonowaniu Zespołu.
§  10.
1.
Zespół tworzy się na okres wykonywania zadań, o których mowa w § 2.
2.
Prezes Rady Ministrów znosi Zespół po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów sprawozdania wraz z Programem, o którym mowa w § 9 ust. 1.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024