Czarnogóra-Polska. Porozumienie o uregulowaniu dwustronnych stosunków traktatowych. Podgorica.2009.04.23.

POROZUMIENIE
między Rzecząpospolitą Polską a Czarnogórą o uregulowaniu dwustronnych stosunków traktatowych,
zawarte w Podgoricy dnia 23 kwietnia 2009 r.

Przekład

Czarnogóra

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Nota nr 011-64/108-2

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Czarnogóry przesyła wyrazy szacunku Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Podgoricy i ma zaszczyt potwierdzić odbiór Noty nr 22-4/08 z dnia 17 lipca 2008 roku dotyczącej propozycji zawarcia Porozumienia między Czarnogórą a Rzecząpospolitą Polską o uregulowaniu dwustronnych stosunków traktatowych, o następującej treści:

"Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Podgoricy przesyła wyrazy szacunku Ministerstwu Spraw Zagranicznych Czarnogóry i w nawiązaniu do przeprowadzonych rozmów na temat sukcesji umów dwustronnych w stosunkach między Rzecząpospolitą Polską a Czarnogórą, zawartych między Rzecząpospolitą Polską (Polska Rzeczpospolita Ludowa) oraz Czarnogórą (Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców; SFRJ; Federalna Republika Jugosławii) w okresie od 1922 roku do 2006 roku, mając na względzie istotne zmiany polityczne i prawne wynikające z Deklaracji Niepodległości Republiki Czarnogóry z dnia 3 czerwca 2006 roku oraz dążąc do określenia zakresu stosunków traktatowych między obydwoma Państwami i ich umocnienia, ma zaszczyt zaproponować w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, zawarcie Porozumienia o sukcesji Czarnogóry w stosunku do umów obowiązujących między Rzecząpospolitą Polską a Czarnogórą.

Z chwilą wejścia w życie Porozumienia o sukcesji, moc obowiązującą w stosunkach między Rzecząpospolitą Polską a Czarnogórą zachowują umowy dwustronne wymienione w Załączniku nr 1 do niniejszej noty. Umowy dwustronne wymienione w Załączniku nr 2 do niniejszej noty utracą moc obowiązującą z dniem wejścia w życie Porozumienia o sukcesji.

Jeżeli Strona czarnogórska zaakceptuje powyższą propozycję, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej proponuje, aby niniejsza nota wraz z odpowiedzią Ministerstwa Spraw Zagranicznych Czarnogóry na nią stanowiły Porozumienie między Rzecząpospolitą Polską a Czarnogórą o uregulowaniu dwustronnych stosunków traktatowych, które wejdzie w życia z dniem otrzymania późniejszej noty dyplomatycznej informującej o spełnieniu przez Państwa wewnętrznych wymogów prawnych niezbędnych do jego wejścia w życia.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Podgoricy korzysta z okazji, by ponowić Ministerstwu Spraw Zagranicznych Czarnogóry wyrazy najwyższego szacunku.

Podgorica, dnia 17 lipca 2008 roku

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wykaz umów dwustronnych, które zachowują moc obowiązującą

1.
Umowa o Komunikacji Lotniczej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Federacyjną Ludową Republiką Jugosławii, podpisana w Warszawie dnia 14 listopada 1955.
2.
Umowa o współpracy kulturalnej między Polską Rzecząpospolitą Ludową i Federacyjną Ludową Republiką Jugosławii, podpisana w Belgradzie dnia 6 lipca 1956 roku.
3.
Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii o współpracy w dziedzinie wykorzystania energii jądrowej dla celów pokojowych, podpisane w Warszawie dnia 4 kwietnia 1957 roku.
4.
Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia, podpisane w Warszawie dnia 20 października 1957 roku.
5.
Umowa o ubezpieczeniu społecznym między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii wraz z Protokołem Dodatkowym, podpisana w Warszawie dnia 16 stycznia 1958 roku.
6.
Porozumienie w sprawie wykonania Umowy o ubezpieczeniu społecznym między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii, zawartej w Warszawie dnia 16 stycznia 1958 roku, podpisane w Belgradzie dnia 12 listopada 1961 roku.
7.
Umowa o współpracy w dziedzinie polityki społecznej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii, podpisana w Warszawie dnia 16 stycznia 1958 roku.
8.
Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Federacyjną Ludową Republiką Jugosławii o obrocie prawnym w sprawach cywilnych i karnych, podpisana w Warszawie dnia 6 lutego 1960 roku.
9.
Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach celnych, podpisane w Warszawie dnia 9 maja 1967 roku.
10.
Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o międzynarodowych przewozach drogowych, podpisana w Warszawie dnia 18 grudnia 1969 roku.
11.
Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o współpracy w zakresie turystyki, podpisane w Belgradzie dnia 9 grudnia 1969 roku.
12.
Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o wieloletniej współpracy w dziedzinie transportu, podpisana w Warszawie dnia 25 października 1979 roku.
13.
Konwencja Konsularna między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Związkową Radą Wykonawczą Skupsztyny Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, podpisana w Warszawie dnia 2 grudnia 1982 roku.
14.
Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Federalnym Rządem Federacyjnej Republiki Jugosławii o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji, podpisana w Belgradzie dnia 3 września 1996 roku.
15.
Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Federalnym Rządem Federalnej Republiki Jugosławii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w Warszawie dnia 12 czerwca 1997 roku.
16.
Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Radą Ministrów Serbii i Czarnogóry o udzieleniu kredytu w ramach pomocy wiązanej, podpisana w Warszawie dnia 20 kwietnia 2006 roku.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wykaz umów dwustronnych, które tracą moc obowiązującą

1.
Traktat Koncyliacyjno-Arbitrażowy między Polską a Królestwem Serbów, Chorwatów i Słoweńców, podpisany w Genewie dnia 18 września 1926 roku.
2.
Umowa w sprawie ruchu telekomunikacyjnego między Polską Rzecząpospolitą Ludową i Federacyjną Ludową Republiką Jugosławii, podpisana w Belgradzie dnia 7 marca 1956 roku.
3.
Umowa w sprawie ruchu pocztowego między Polską Rzecząpospolitą Ludową i Federacyjną Ludową Republiką Jugosławii, podpisana w Belgradzie dnia 7 marca 1956 roku.
4.
Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii w sprawie utworzenia Polsko-Jugosłowiańskiego Komitetu Współpracy Gospodarczej, podpisane w Warszawie dnia 20 lutego 1958 roku.
5.
Uzgodnienie między Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej a Federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych Federalnej Republiki Jugosławii w sprawie wzajemnych ułatwień w praktyce udzielania wiz obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej i Federalnej Republiki Jugosławii, zawarte w formie wymiany not z dnia 2 i 3 września 1996 roku.
6.
Umowa między Ministerstwem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Rzeczypospolitej Polskiej a Federalnym Ministerstwem Rolnictwa Federalnej Republiki Jugosławii o współpracy w dziedzinie rolnictwa i gospodarki żywnościowej, podpisana w Warszawie dnia 12 czerwca 1997 roku.
7.
Program współpracy w dziedzinie edukacji i kultury między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Federalnym Federalnej Republiki Jugosławii na lata 2002, 2003, 2004 i 2005, podpisany w Warszawie dnia 28 stycznia 2003 roku."

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Czarnogóry ma zaszczyt poinformować, że Strona czarnogórska wyraża zgodę na treść powyższej noty i przyjmuje propozycję Ambasady, aby przytoczona wyżej nota oraz niniejsza odpowiedź na nią stanowiły Porozumienie między Czarnogórą a Rzecząpospolitą Polską o uregulowaniu dwustronnych stosunków traktatowych, które wejdzie w życie z dniem otrzymania późniejszej noty dyplomatycznej informującej o spełnieniu przez Państwa wewnętrznych wymogów prawnych niezbędnych do jego wejścia w życie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Czarnogóry korzysta z okazji, by ponowić Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Podgoricy wyrazy swojego najwyższego szacunku.

Podgorica, dnia 23 kwietnia 2009 roku

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

Podgorica

Przekład

NOTA nr 22-4 / 08

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Podgoricy przesyła wyrazy szacunku Ministerstwu Spraw Zagranicznych Czarnogóry i w nawiązaniu do przeprowadzonych rozmów na temat sukcesji umów dwustronnych w stosunkach między Rzecząpospolitą Polską a Czarnogórą, zawartych między Rzecząpospolitą Polską (Polska Rzeczpospolita Ludowa) oraz Czarnogórą (Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców; SFRJ; Federalna Republika Jugosławii) w okresie od 1922 roku do 2006 roku, mając na względzie istotne zmiany polityczne i prawne wynikające z Deklaracji Niepodległości Republiki Czarnogóry z dnia 3 czerwca 2006 roku oraz dążąc do określenia zakresu stosunków traktatowych między obydwoma Państwami i ich umocnienia, ma zaszczyt zaproponować w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, zawarcie Porozumienia o sukcesji Czarnogóry w stosunku do umów obowiązujących między Rzecząpospolitą Polską a Czarnogórą.

Z chwilą wejścia w życie Porozumienia o sukcesji, moc obowiązującą w stosunkach między Rzecząpospolitą Polską a Czarnogórą zachowują umowy dwustronne wymienione w Załączniku nr 1 do niniejszej noty. Umowy dwustronne wymienione w Załączniku nr 2 do niniejszej noty utracą moc obowiązującą z dniem wejścia w życie Porozumienia o sukcesji.

Jeżeli Strona czarnogórska zaakceptuje powyższą propozycję, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej proponuje, aby niniejsza nota wraz z odpowiedzią Ministerstwa Spraw Zagranicznych Czarnogóry na nią stanowiły Porozumienie między Rzecząpospolitą Polską a Czarnogórą o uregulowaniu dwustronnych stosunków traktatowych, które wejdzie w życia z dniem otrzymania późniejszej noty dyplomatycznej informującej o spełnieniu przez Państwa wewnętrznych wymogów prawnych niezbędnych do jego wejścia w życia.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Podgoricy korzysta z okazji, by ponowić Ministerstwu Spraw Zagranicznych Czarnogóry wyrazy najwyższego szacunku.

Podgorica, dnia 17 lipca 2008 roku

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Czarnogóry

Podgorica

Załączniki: 2

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

Wykaz umów dwustronnych, które zachowują moc obowiązującą

1.
Umowa o Komunikacji Lotniczej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Federacyjną Ludową Republiką Jugosławii, podpisana w Warszawie dnia 14 listopada 1955.
2.
Umowa o współpracy kulturalnej między Polską Rzecząpospolitą Ludową i Federacyjną Ludową Republiką Jugosławii, podpisana w Belgradzie dnia 6 lipca 1956 roku.
3.
Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii o współpracy w dziedzinie wykorzystania energii jądrowej dla celów pokojowych, podpisane w Warszawie dnia 4 kwietnia 1957 roku.
4.
Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia, podpisane w Warszawie dnia 20 października 1957 roku.
5.
Umowa o ubezpieczeniu społecznym między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii wraz z Protokołem Dodatkowym, podpisana w Warszawie dnia 16 stycznia 1958 roku.
6.
Porozumienie w sprawie wykonania Umowy o ubezpieczeniu społecznym między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii, zawartej w Warszawie dnia 16 stycznia 1958 roku, podpisane w Belgradzie dnia 12 listopada 1961 roku.
7.
Umowa o współpracy w dziedzinie polityki społecznej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii, podpisana w Warszawie dnia 16 stycznia 1958 roku.
8.
Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Federacyjną Ludową Republiką Jugosławii o obrocie prawnym w sprawach cywilnych i karnych, podpisana w Warszawie dnia 6 lutego 1960 roku.
9.
Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach celnych, podpisane w Warszawie dnia 9 maja 1967 roku.
10.
Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o międzynarodowych przewozach drogowych, podpisana w Warszawie dnia 18 grudnia 1969 roku.
11.
Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o współpracy w zakresie turystyki, podpisane w Belgradzie dnia 9 grudnia 1969 roku.
12.
Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o wieloletniej współpracy w dziedzinie transportu, podpisana w Warszawie dnia 25 października 1979 roku.
13.
Konwencja Konsularna między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Związkową Radą Wykonawczą Skupsztyny Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, podpisana w Warszawie dnia 2 grudnia 1982 roku.
14.
Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Federalnym Rządem Federacyjnej Republiki Jugosławii o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji, podpisana w Belgradzie dnia 3 września 1996 roku.
15.
Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Federalnym Rządem Federalnej Republiki Jugosławii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w Warszawie dnia 12 czerwca 1997 roku.
16.
Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Radą Ministrów Serbii i Czarnogóry o udzieleniu kredytu w ramach pomocy wiązanej, podpisana w Warszawie dnia 20 kwietnia 2006 roku.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

Wykaz umów dwustronnych, które tracą moc obowiązującą

1.
Traktat Koncyliacyjno-Arbitrażowy między Polską a Królestwem Serbów, Chorwatów i Słoweńców, podpisany w Genewie dnia 18 września 1926 roku.
2.
Umowa w sprawie ruchu telekomunikacyjnego między Polską Rzecząpospolitą Ludową i Federacyjną Ludową Republiką Jugosławii, podpisana w Belgradzie dnia 7 marca 1956 roku.
3.
Umowa w sprawie ruchu pocztowego między Polską Rzecząpospolitą Ludową i Federacyjną Ludową Republiką Jugosławii, podpisana w Belgradzie dnia 7 marca 1956 roku.
4.
Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii w sprawie utworzenia Polsko-Jugosłowiańskiego Komitetu Współpracy Gospodarczej, podpisane w Warszawie dnia 20 lutego 1958 roku.
5.
Uzgodnienie między Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej a Federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych Federalnej Republiki Jugosławii w sprawie wzajemnych ułatwień w praktyce udzielania wiz obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej i Federalnej Republiki Jugosławii, zawarte w formie wymiany not z dnia 2 i 3 września 1996 roku.
6.
Umowa między Ministerstwem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Rzeczypospolitej Polskiej a Federalnym Ministerstwem Rolnictwa Federalnej Republiki Jugosławii o współpracy w dziedzinie rolnictwa i gospodarki żywnościowej, podpisana w Warszawie dnia 12 czerwca 1997 roku.
7.
Program współpracy w dziedzinie edukacji i kultury między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Federalnym Federalnej Republiki Jugosławii na lata 2002, 2003, 2004 i 2005, podpisany w Warszawie dnia 28 stycznia 2003 roku.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024