Ukraina-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia. Warszawa.2008.03.14.

UMOWA
między Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Ochrony Zdrowia Ukrainy o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia,
podpisana w Warszawie dnia 14 marca 2008 r.

Umowa

między

Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej

a

Ministerstwem Ochrony Zdrowia Ukrainy

o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia

Minister Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Ochrony Zdrowia Ukrainy (zwani dalej "Stronami"),

kierując się chęcią promowania współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia między swoimi państwami,

postanowili, co następuje:

ARTYKUŁ 1
Strony będą popierać i poszerzać współpracę w dziedzinie ochrony zdrowia i kształcenia medycznego. Najważniejsze obszary współpracy zostaną określone za obopólną zgodą, z uwzględnieniem obszarów interesujących każdą ze Stron.
ARTYKUŁ 2
Strony będą rozwijać i poszerzać współpracę w następujących dziedzinach:
1)
kardiologia i kardiochirurgia;
2)
neurochirurgia;
3)
położnictwo i ginekologia;
4)
mikrochirurgia oka;
5)
neonatologia;
6)
ortopedia i traumatologia.
ARTYKUŁ 3
Strony będą rozwijać i popierać współpracę w dziedzinie zdrowia publicznego, a w szczególności HIV/AIDS oraz zwalczania chorób zakaźnych.
ARTYKUŁ 4
Strony uznają za korzystne takie formy współpracy jak:
1)
wymiana informacji w dziedzinach ochrony zdrowia, którymi Strony są wzajemnie zainteresowane;
2)
wymiana specjalistów, w celu prowadzenia badań i konsultacji określonych jako priorytetowe, na koszt strony delegującej;
3)
bezpośrednia współpraca pomiędzy instytucjami i organizacjami medycznymi obu państw;
4)
wymiana informacji na temat nowego sprzętu, technologii i produktów farmaceutycznych, wytworzonych na terenie państwa każdej ze Stron;
5)
inne, wzajemnie uzgodnione formy współpracy.
ARTYKUŁ 5
Strony będą wymieniać informacje na temat kongresów i sympozjów międzynarodowych dotyczących problemów opieki zdrowotnej i medycyny, które będą się odbywać w ich państwach. Na prośbę jednej ze Stron, druga Strona przekaże odpowiednie materiały wydane z okazji takich wydarzeń.
ARTYKUŁ 6
Strony będą wymieniać spisy literatury medycznej oraz filmy dotyczące opieki zdrowotnej, jak również inne pisemne, wizualne lub audiowizualne materiały informacyjne z dziedziny wiedzy o zdrowiu, które zostały wytworzone lub powstały na terytoriach obu państw.
ARTYKUŁ 7
Strona wysyłająca zapewni, że osoby uczestniczące w wymianie objętej Umową będą posiadały ubezpieczenie na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków. Inne rodzaje usług medycznych będą świadczone na zasadach odpłatności.
ARTYKUŁ 8
Wszystkie formy współpracy ustalone w niniejszej Umowie będą realizowane zgodnie z prawem wewnętrznym państwa każdej ze Stron.
ARTYKUŁ 9
1.
Niniejsza Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania i jest ważna przez okres pięciu lat.
2.
Niniejsza Umowa może zostać wypowiedziana przez każdą ze Stron drogą pisemnego powiadomienia drugiej Strony na 6 miesięcy przed terminem, od którego miałaby przestać obowiązywać.

Sporządzono w Warszawie w dniu 14 marca 2008 roku, w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w języku polskim, ukraińskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne.

W przypadku rozbieżności przy interpretacji postanowień niniejszej Umowy tekst w języku angielskim będzie rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024