Chiny-Polska. Memorandum o Porozumieniu między Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych. Warszawa.2007.05.25.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU
między Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych,
podpisane w Warszawie dnia 25 maja 2007 r.

Memorandum o Porozumieniu

między

Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej

a

Ministerstwem Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej

o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych

Minister Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej, zwani dalej "Stronami", wyrażając wolę współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych, uzgodnili następujące Memorandum o Porozumieniu:

Artykuł  1

Strony uzgodniły kontynuację i rozwój współpracy głównie w następujących dziedzinach:

1)
transplantologia,
2)
onkologia,
3)
kardiologia,
4)
choroby dróg oddechowych,
5)
chirurgia plastyczna,
6)
zakażenia i choroby zakaźne, w szczególności SARS, AIDS oraz ptasia grypa,
7)
zdrowie psychiczne,
8)
podstawowa opieka zdrowotna, w szczególności opieka nad matką i dzieckiem oraz profilaktyczna opieka zdrowotna nad uczniami.
Artykuł  2

Strony, w miarę potrzeb i możliwości, będą przekazywać sobie informacje dotyczące przepisów prawnych obowiązujących w obu państwach oraz dokumenty, publikacje i materiały dotyczące oświaty zdrowotnej.

Artykuł  3

Strony będą wzajemnie zapraszać specjalistów i pracowników naukowych do udziału w konferencjach naukowych. Strona zapraszająca powiadomi Stronę zapraszaną o programie konferencji z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Artykuł  4

Strony będą dokonywać wymiany specjalistów i pracowników naukowych w celu prowadzenia wspólnych prac i badań naukowych na łączny okres trzydziestu tygodni rocznie. Strony będą sobie przekazywać, na trzy miesiące przed wizytą, informacje zawierające dane osobowe specjalistów, zajmowane przez nich stanowiska, ich specjalizacje i znajomość języków obcych oraz program i czas trwania wizyty.

Artykuł  5

Strona wysyłająca zapewni, aby specjaliści i pracownicy naukowi uczestniczący w wymianie w ramach realizacji niniejszego Memorandum o Porozumieniu posiadali ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków, chyba, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wynika z przepisów prawnych Państwa przyjmującego.

Artykuł  6

Podczas wymian specjalistów i pracowników naukowych w ramach niniejszego Memorandum o Porozumieniu, koszty pobytu w państwie Strony przyjmującej będą ponoszone zgodnie z obecnymi postanowieniami Polsko-Chińskiej Komisji Współpracy Naukowo-Technicznej.

Artykuł  7

Strony będą popierać i promować nawiązywanie bezpośredniej współpracy i wymiany pomiędzy jednostkami ochrony zdrowia obu państw. Zobowiązania finansowe wynikające z takiej współpracy będą ponoszone z budżetów zainteresowanych jednostek obu państw.

Artykuł  8

Z dniem wejścia w życie niniejszego Memorandum o Porozumieniu traci moc Porozumienie o Współpracy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Chińską Republiką Ludową w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych, podpisane w Pekinie dnia 21 czerwca 1984 roku.

Artykuł  9
1.
Niniejsze Memorandum o Porozumieniu wejdzie w życie w dniu podpisania i będzie obowiązywać przez pięć lat oraz będzie automatycznie przedłużone na kolejne pięć lat, o ile któraś ze Stron nie wypowie go drogą pisemnego powiadomienia na sześć miesięcy przed datą wygaśnięcia.
2.
Zgodnie z zapisami niniejszego Memorandum o Porozumieniu, po wypowiedzeniu niniejszego Memorandum o Porozumieniu rozpoczęte wymiany lub programy współpracy będą realizowane do czasu ich zakończenia.

Sporządzono w Warszawie dnia 25.05.2007 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, chińskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W przypadku rozbieżności przy ich interpretacji tekst angielski będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2010.36.509

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Chiny-Polska. Memorandum o Porozumieniu między Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych. Warszawa.2007.05.25.
Data aktu: 25/05/2007
Data ogłoszenia: 13/05/2010
Data wejścia w życie: 25/05/2007