Chiny-Polska. Memorandum o Porozumieniu między Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych. Warszawa.2007.05.25.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU
między Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych,
podpisane w Warszawie dnia 25 maja 2007 r.

Memorandum o Porozumieniu

między

Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej

a

Ministerstwem Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej

o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych

Minister Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej, zwani dalej "Stronami", wyrażając wolę współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych, uzgodnili następujące Memorandum o Porozumieniu:

Artykuł  1

Strony uzgodniły kontynuację i rozwój współpracy głównie w następujących dziedzinach:

1)
transplantologia,
2)
onkologia,
3)
kardiologia,
4)
choroby dróg oddechowych,
5)
chirurgia plastyczna,
6)
zakażenia i choroby zakaźne, w szczególności SARS, AIDS oraz ptasia grypa,
7)
zdrowie psychiczne,
8)
podstawowa opieka zdrowotna, w szczególności opieka nad matką i dzieckiem oraz profilaktyczna opieka zdrowotna nad uczniami.
Artykuł  2

Strony, w miarę potrzeb i możliwości, będą przekazywać sobie informacje dotyczące przepisów prawnych obowiązujących w obu państwach oraz dokumenty, publikacje i materiały dotyczące oświaty zdrowotnej.

Artykuł  3

Strony będą wzajemnie zapraszać specjalistów i pracowników naukowych do udziału w konferencjach naukowych. Strona zapraszająca powiadomi Stronę zapraszaną o programie konferencji z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Artykuł  4

Strony będą dokonywać wymiany specjalistów i pracowników naukowych w celu prowadzenia wspólnych prac i badań naukowych na łączny okres trzydziestu tygodni rocznie. Strony będą sobie przekazywać, na trzy miesiące przed wizytą, informacje zawierające dane osobowe specjalistów, zajmowane przez nich stanowiska, ich specjalizacje i znajomość języków obcych oraz program i czas trwania wizyty.

Artykuł  5

Strona wysyłająca zapewni, aby specjaliści i pracownicy naukowi uczestniczący w wymianie w ramach realizacji niniejszego Memorandum o Porozumieniu posiadali ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków, chyba, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wynika z przepisów prawnych Państwa przyjmującego.

Artykuł  6

Podczas wymian specjalistów i pracowników naukowych w ramach niniejszego Memorandum o Porozumieniu, koszty pobytu w państwie Strony przyjmującej będą ponoszone zgodnie z obecnymi postanowieniami Polsko-Chińskiej Komisji Współpracy Naukowo-Technicznej.

Artykuł  7

Strony będą popierać i promować nawiązywanie bezpośredniej współpracy i wymiany pomiędzy jednostkami ochrony zdrowia obu państw. Zobowiązania finansowe wynikające z takiej współpracy będą ponoszone z budżetów zainteresowanych jednostek obu państw.

Artykuł  8

Z dniem wejścia w życie niniejszego Memorandum o Porozumieniu traci moc Porozumienie o Współpracy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Chińską Republiką Ludową w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych, podpisane w Pekinie dnia 21 czerwca 1984 roku.

Artykuł  9
1.
Niniejsze Memorandum o Porozumieniu wejdzie w życie w dniu podpisania i będzie obowiązywać przez pięć lat oraz będzie automatycznie przedłużone na kolejne pięć lat, o ile któraś ze Stron nie wypowie go drogą pisemnego powiadomienia na sześć miesięcy przed datą wygaśnięcia.
2.
Zgodnie z zapisami niniejszego Memorandum o Porozumieniu, po wypowiedzeniu niniejszego Memorandum o Porozumieniu rozpoczęte wymiany lub programy współpracy będą realizowane do czasu ich zakończenia.

Sporządzono w Warszawie dnia 25.05.2007 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, chińskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W przypadku rozbieżności przy ich interpretacji tekst angielski będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2010.36.509

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Chiny-Polska. Memorandum o Porozumieniu między Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych. Warszawa.2007.05.25.
Data aktu: 25/05/2007
Data ogłoszenia: 13/05/2010
Data wejścia w życie: 25/05/2007