Zakon Maltański-Polska. Umowa o współpracy. Warszawa.2007.05.14.

UMOWA
o współpracy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Suwerennym Wojskowym Zakonem Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego zwanym Rodyjskim i Maltańskim,
podpisana w Warszawie dnia 14 maja 2007 r.

UMOWA O WSPÓŁPRACY

MIĘDZY

RZĄDEM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

A

SUWERENNYM WOJSKOWYM ZAKONEM SZPITALNIKÓW

ŚW. JANA JEROZOLIMSKIEGO ZWANYM RODYJSKIM I MALTAŃSKIM

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Suwerenny Wojskowy Zakon Szpitalników Św. Jana Jerozolimskiego zwany Rodyjskim i Maltańskim, zwani dalej Wysokimi Umawiającymi się Stronami,

- odnosząc się z uznaniem do historii stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską a Suwerennym Wojskowym Zakonem Szpitalników Św. Jana Jerozolimskiego zwanym Rodyjskim i Maltańskim, ustanowionych w 1990 roku,

- ożywieni pragnieniem zacieśnienia przyjacielskich stosunków i współpracy w dziedzinie niesienia pomocy humanitarnej,

- umocnieni doświadczeniem minionych lat, gdy Suwerenny Wojskowy Zakon Szpitalników Św. Jana Jerozolimskiego zwany Rodyjskim i Maltańskim, zwany dalej "Zakonem Maltańskim", działając w charakterze podmiotu prawa międzynarodowego, charytatywnie udzielał wsparcia instytucjom szpitalnym, zarówno publicznym, jak i prywatnym, w Rzeczypospolitej Polskiej, za zgodą i we współpracy z Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej,

- pragnąc promować, opierając się na trwałych podstawach, podejmowanie czynności w zakresie współpracy na rzecz chorych i potrzebujących w Rzeczypospolitej Polskiej, takich jak wymiana medycznego i paramedycznego know-how, skutecznie wykorzystując w tym celu możliwości stworzone przez rozwój nauki i techniki,

- mając na uwadze fakt, iż Zakon Maltański powierza wykonywanie swoich zadań, na zasadzie upoważnienia, organizacjom podporządkowanym (Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, Malteser International),

uzgodnili, co następuje:
Artykuł  1

Celem niniejszej Umowy jest stworzenie ogólnych zasad i wskazanie głównych kierunków współpracy między Wysokimi Umawiającymi się Stronami. Stosownie do swoich możliwości Wysokie Umawiające się Strony podejmą i urzeczywistnią wszelkie środki zmierzające do ułatwienia, rozwinięcia i zróżnicowania ich współpracy humanitarnej i medycznej.

Artykuł  2

Stosownie do swoich możliwości i we współdziałaniu z Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej, Zakon Maltański będzie kontynuował charytatywne świadczenie pomocy polskim instytucjom szpitalnym, zarówno publicznym, jak i prywatnym, w zakresie wsparcia mającego na celu poprawienie jakości świadczonej opieki przez powyższe instytucje, zwłaszcza dla najbardziej ubogich i potrzebujących.

Artykuł  3

Szczególna uwaga będzie skierowana na osoby nieuleczalnie chore oraz dzieci i dorosłych niepełnosprawnych przebywających w ośrodkach maltańskich w różnych regionach Rzeczypospolitej Polskiej. W realizacji tych zadań Zakon Maltański będzie wspierany przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich i struktury mu podporządkowane. Będzie to stanowić kontynuację działań już prowadzonych przez Związek.

Artykuł  4

Zakon Maltański potwierdza, określone w odrębnej umowie z 1993 roku, zaangażowanie w regularne udzielanie pomocy w Jasnogórskim Punkcie Medycznym, co stanowi realizację najbardziej podstawowej misji Zakonu Maltańskiego, jaką jest pomoc dla pielgrzymów.

Artykuł  5

Wysokie Umawiające się Strony będą rozwijać współpracę w zakresie szkolenia personelu udzielającego pomocy osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Współpraca będzie realizowana we współdziałaniu z Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej oraz właściwymi wojewodami w części dotyczącej udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w ramach jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Artykuł  6

Każda z Wysokich Umawiających się Stron podejmie wszelkie środki, aby zagwarantować realizację niniejszej Umowy. W szczególności, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej dołoży wszelkich starań, aby wspierać działania określone niniejszą Umową podejmowane przez Zakon Maltański na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł  7

Ambasador Zakonu Maltańskiego w Rzeczypospolitej Polskiej będzie upoważniony do prowadzenia rozmów z władzami Rzeczypospolitej Polskiej. Związek Polskich Kawalerów Maltańskich będzie czuwać nad realizacją niniejszej Umowy ze strony Zakonu Maltańskiego.

Artykuł  8

Niniejsza Umowa wejdzie w życie w dniu podpisania przez Wysokie Umawiające się Strony.

Artykuł  9

Niniejsza Umowa jest zawarta na czas nieokreślony. Może ona być wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Wysokich Umawiających się Stron; w takim przypadku utraci moc po upływie 6 miesięcy od dnia otrzymania przez drugą Wysoką Umawiającą się Stronę noty wypowiadającej.

Sporządzono w Warszawie, dnia 14 maja 2007 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i francuskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024