Ukraina-Polska. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy w dziedzinie turystyki. Gdynia.2005.06.30.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy w dziedzinie turystyki,
sporządzona w Gdyni dnia 30 czerwca 2005 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Gabinet Ministrów Ukrainy, zwane dalej "Stronami",

- kierując się postanowieniami Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy, sporządzonego dnia 18 maja 1992 r.,

- uznając, że współpraca w dziedzinie turystyki powinna być realizowana na zasadach równości i wzajemnych korzyści,

- pragnąc przyczynić się do rozszerzania przyjacielskich kontaktów między narodami Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy, lepszego poznania życia, historii i spuścizny kulturalnej obu narodów,

- mając na uwadze członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej,

- przekonane, że turystyka stanowi ważny instrument poprawy wzajemnego zrozumienia, wyrażania dobrej woli i umacniania kontaktów między narodami,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Strony będą umacniać i rozwijać współpracę w dziedzinie turystyki zgodnie z prawem obowiązującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy, postanowieniami niniejszej umowy oraz innymi międzynarodowymi umowami, stronami których są Rzeczpospolita Polska lub Ukraina.

Artykuł  2

Strony będą popierać nawiązywanie i rozwój współpracy między polskimi i ukraińskimi organizacjami oraz przedsiębiorcami uczestniczącymi w rozwoju turystyki międzynarodowej, podejmującymi inwestycje w dziedzinie turystyki, a także prowadzącymi wspólne przedsięwzięcia w zakresie obsługi turystów.

Artykuł  3

Strony będą dążyć do upraszczania granicznych, celnych i innych formalności związanych z wymianą turystyczną między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą.

Artykuł  4

Strony będą wspierać współpracę przedsiębiorców i organizacji w zakresie rozwoju turystyki zarówno w formach zorganizowanych, jak i indywidualnych, a także wymianę grup specjalistycznych, w tym w celu udziału w festiwalach, wystawach, seminariach i konferencjach.

Artykuł  5

Strony będą popierać wymianę informacji w zakresie statystyki turystycznej, uregulowań prawnych dotyczących działalności turystycznej oraz dotyczących ochrony przyrody i dóbr kultury, doświadczeń w zakresie obsługi turystów, badań naukowych w dziedzinie turystyki, działalności promocyjnej.

Artykuł  6

Każda ze Stron będzie podejmować niezbędne działania w celu informowania obywateli swojego państwa, wyjeżdżających na terytorium państwa drugiej Strony, o obowiązujących w tym państwie przepisach dotyczących wjazdu, pobytu i wyjazdu cudzoziemców.

Artykuł  7

Strony będą sprzyjać wymianie pracowników naukowych, specjalistów, wykładowców, studentów, przedstawicieli środków masowego przekazu, którzy specjalizują się w tematyce turystycznej.

Artykuł  8

Strony będą rozwijać współpracę w ramach Światowej Organizacji Turystyki (WTO) i innych międzynarodowych organizacji turystycznych.

Artykuł  9
1.
Organami odpowiedzialnymi za wykonanie niniejszej umowy są:

ze Strony polskiej - Minister Gospodarki i Pracy,

ze Strony ukraińskiej - Ministerstwo Kultury i Turystyki.

2.
O każdej zmianie organów wykonujących niniejszą umowę Strony niezwłocznie poinformują się drogą dyplomatyczną.
Artykuł  10

Każda ze Stron będzie sprzyjać powstawaniu na terytorium swojego państwa ośrodków informacji turystycznej drugiej Strony.

Artykuł  11
1.
Strony utworzą grupę roboczą, działającą w ramach komisji zajmującej się problematyką gospodarczą.
2.
Do zadań grupy roboczej należy w szczególności:
1)
dokonywanie przeglądu i oceny współpracy w dziedzinie turystyki;
2)
identyfikacja problemów stwarzających trudności w rozwoju współpracy w zakresie turystyki i proponowanie odpowiednich działań w celu ich eliminacji;
3)
przygotowywanie propozycji zmierzających do dalszego rozwoju współpracy w dziedzinie turystyki;
4)
omawianie spraw spornych dotyczących stosowania lub interpretacji niniejszej umowy.
Artykuł  12
1.
Niniejsza umowa nie narusza praw i zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej.
2.
Niniejsza umowa nie narusza praw i zobowiązań Stron wynikających z umów międzynarodowych, stronami których są Rzeczpospolita Polska lub Ukraina.
Artykuł  13
1.
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem państwa każdej ze Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Umowa wejdzie w życie z dniem otrzymania noty późniejszej.
2.
W dniu wejścia w życie niniejszej umowy traci moc Umowa o współpracy w dziedzinie turystyki między Urzędem Kultury Fizycznej i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej a Państwowym Komitetem Ukrainy do Spraw Turystyki, podpisana dnia 26 października 1994 r.
3.
Umowę zawarto na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna ze Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu ważności.
4.
Wypowiedzenie umowy nie będzie miało wpływu na przedsięwzięcia podjęte i realizowane zgodnie z umową w czasie jej obowiązywania aż do czasu ich zakończenia.

UMOWĘ niniejszą sporządzono w Gdyni dnia 30 czerwca 2005 r. w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim i ukraińskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024