Ukraina-Polska. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy w dziedzinie turystyki. Gdynia.2005.06.30.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy w dziedzinie turystyki,
sporządzona w Gdyni dnia 30 czerwca 2005 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Gabinet Ministrów Ukrainy, zwane dalej "Stronami",

- kierując się postanowieniami Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy, sporządzonego dnia 18 maja 1992 r.,

- uznając, że współpraca w dziedzinie turystyki powinna być realizowana na zasadach równości i wzajemnych korzyści,

- pragnąc przyczynić się do rozszerzania przyjacielskich kontaktów między narodami Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy, lepszego poznania życia, historii i spuścizny kulturalnej obu narodów,

- mając na uwadze członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej,

- przekonane, że turystyka stanowi ważny instrument poprawy wzajemnego zrozumienia, wyrażania dobrej woli i umacniania kontaktów między narodami,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Strony będą umacniać i rozwijać współpracę w dziedzinie turystyki zgodnie z prawem obowiązującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy, postanowieniami niniejszej umowy oraz innymi międzynarodowymi umowami, stronami których są Rzeczpospolita Polska lub Ukraina.

Artykuł  2

Strony będą popierać nawiązywanie i rozwój współpracy między polskimi i ukraińskimi organizacjami oraz przedsiębiorcami uczestniczącymi w rozwoju turystyki międzynarodowej, podejmującymi inwestycje w dziedzinie turystyki, a także prowadzącymi wspólne przedsięwzięcia w zakresie obsługi turystów.

Artykuł  3

Strony będą dążyć do upraszczania granicznych, celnych i innych formalności związanych z wymianą turystyczną między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą.

Artykuł  4

Strony będą wspierać współpracę przedsiębiorców i organizacji w zakresie rozwoju turystyki zarówno w formach zorganizowanych, jak i indywidualnych, a także wymianę grup specjalistycznych, w tym w celu udziału w festiwalach, wystawach, seminariach i konferencjach.

Artykuł  5

Strony będą popierać wymianę informacji w zakresie statystyki turystycznej, uregulowań prawnych dotyczących działalności turystycznej oraz dotyczących ochrony przyrody i dóbr kultury, doświadczeń w zakresie obsługi turystów, badań naukowych w dziedzinie turystyki, działalności promocyjnej.

Artykuł  6

Każda ze Stron będzie podejmować niezbędne działania w celu informowania obywateli swojego państwa, wyjeżdżających na terytorium państwa drugiej Strony, o obowiązujących w tym państwie przepisach dotyczących wjazdu, pobytu i wyjazdu cudzoziemców.

Artykuł  7

Strony będą sprzyjać wymianie pracowników naukowych, specjalistów, wykładowców, studentów, przedstawicieli środków masowego przekazu, którzy specjalizują się w tematyce turystycznej.

Artykuł  8

Strony będą rozwijać współpracę w ramach Światowej Organizacji Turystyki (WTO) i innych międzynarodowych organizacji turystycznych.

Artykuł  9
1.
Organami odpowiedzialnymi za wykonanie niniejszej umowy są:

ze Strony polskiej - Minister Gospodarki i Pracy,

ze Strony ukraińskiej - Ministerstwo Kultury i Turystyki.

2.
O każdej zmianie organów wykonujących niniejszą umowę Strony niezwłocznie poinformują się drogą dyplomatyczną.
Artykuł  10

Każda ze Stron będzie sprzyjać powstawaniu na terytorium swojego państwa ośrodków informacji turystycznej drugiej Strony.

Artykuł  11
1.
Strony utworzą grupę roboczą, działającą w ramach komisji zajmującej się problematyką gospodarczą.
2.
Do zadań grupy roboczej należy w szczególności:
1)
dokonywanie przeglądu i oceny współpracy w dziedzinie turystyki;
2)
identyfikacja problemów stwarzających trudności w rozwoju współpracy w zakresie turystyki i proponowanie odpowiednich działań w celu ich eliminacji;
3)
przygotowywanie propozycji zmierzających do dalszego rozwoju współpracy w dziedzinie turystyki;
4)
omawianie spraw spornych dotyczących stosowania lub interpretacji niniejszej umowy.
Artykuł  12
1.
Niniejsza umowa nie narusza praw i zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej.
2.
Niniejsza umowa nie narusza praw i zobowiązań Stron wynikających z umów międzynarodowych, stronami których są Rzeczpospolita Polska lub Ukraina.
Artykuł  13
1.
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem państwa każdej ze Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Umowa wejdzie w życie z dniem otrzymania noty późniejszej.
2.
W dniu wejścia w życie niniejszej umowy traci moc Umowa o współpracy w dziedzinie turystyki między Urzędem Kultury Fizycznej i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej a Państwowym Komitetem Ukrainy do Spraw Turystyki, podpisana dnia 26 października 1994 r.
3.
Umowę zawarto na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna ze Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu ważności.
4.
Wypowiedzenie umowy nie będzie miało wpływu na przedsięwzięcia podjęte i realizowane zgodnie z umową w czasie jej obowiązywania aż do czasu ich zakończenia.

UMOWĘ niniejszą sporządzono w Gdyni dnia 30 czerwca 2005 r. w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim i ukraińskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2006.79.785

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Ukraina-Polska. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy w dziedzinie turystyki. Gdynia.2005.06.30.
Data aktu: 30/06/2005
Data ogłoszenia: 13/11/2006
Data wejścia w życie: 17/07/2006