Związanie Rzeczypospolitej Polskiej Protokołem podpisanym w Luksemburgu dnia 7 października 2004 r. do Porozumienia administracyjnego między Ministrem Mobilności Królestwa Belgii, Ministrem Transportu Wielkiego Księstwa Luksemburga, Ministrem Transportu, Robót Publicznych i Gospodarki Wodnej Królestwa Niderlandów, Ministrem Infrastruktury, Transportu, Zagospodarowania Przestrzennego, Turystyki i Gospodarki Morskiej Republiki Francuskiej, Ministrem Transportu, Budownictwa i Mieszkalnictwa Republiki Federalnej Niemiec, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Transportu Irlandii, Sekretarzem Stanu ds. Transportu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Ministrem Transportu Królestwa Hiszpanii w sprawie współpracy pomiędzy służbami kontroli transportu drogowego oraz utworzenia instytucji wprowadzającej w życie tę współpracę, podpisanego w Luksemburgu dnia 5 października 1999 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 1 marca 2005 r.
w sprawie związania Rzeczypospolitej Polskiej Protokołem podpisanym w Luksemburgu dnia 7 października 2004 r. do Porozumienia administracyjnego między Ministrem Mobilności Królestwa Belgii, Ministrem Transportu Wielkiego Księstwa Luksemburga, Ministrem Transportu, Robót Publicznych i Gospodarki Wodnej Królestwa Niderlandów, Ministrem Infrastruktury, Transportu, Zagospodarowania Przestrzennego, Turystyki i Gospodarki Morskiej Republiki Francuskiej, Ministrem Transportu, Budownictwa i Mieszkalnictwa Republiki Federalnej Niemiec, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Transportu Irlandii, Sekretarzem Stanu ds. Transportu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Ministrem Transportu Królestwa Hiszpanii w sprawie współpracy pomiędzy służbami kontroli transportu drogowego oraz utworzenia instytucji wprowadzającej w życie tę współpracę, podpisanego w Luksemburgu dnia 5 października 1999 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że na podstawie art. 6 ust. 3, w związku z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych (Dz. U. Nr 39, poz. 443 oraz z 2002 r. Nr 216, poz. 1824) Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 5 października 2004 r. wyraziła zgodę na podpisanie Protokołu do Porozumienia administracyjnego między Ministrem Mobilności Królestwa Belgii, Ministrem Transportu Wielkiego Księstwa Luksemburga, Ministrem Transportu, Robót Publicznych i Gospodarki Wodnej Królestwa Niderlandów, Ministrem Infrastruktury, Transportu, Zagospodarowania Przestrzennego, Turystyki i Gospodarki Morskiej Republiki Francuskiej, Ministrem Transportu, Budownictwa i Mieszkalnictwa Republiki Federalnej Niemiec, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Transportu Irlandii, Sekretarzem Stanu ds. Transportu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Ministrem Transportu Królestwa Hiszpanii w sprawie współpracy pomiędzy służbami kontroli transportu drogowego oraz utworzenia instytucji wprowadzającej w życie tę współpracę, podpisanego w Luksemburgu dnia 5 października 1999 r.
Powyższy Protokół został podpisany w Luksemburgu dnia 7 października 2004 r. Zgodnie z art. 2 protokołu wszedł on w życie z dniem podpisania przez wszystkie strony, tj. dnia 7 października 2004 r.

Porozumienie administracyjne, o którym mowa w powyższym protokole, stanowi załącznik do niniejszego oświadczenia rządowego.

ZAŁĄCZNIK

POROZUMIENIE ADMINISTRACYJNE

między Ministrem Mobilności i Transportu Królestwa Belgii, Ministrem Transportu Wielkiego Księstwa Luksemburga, Ministrem Transportu, Robót Publicznych i Gospodarki Wodnej Królestwa Niderlandów oraz Ministrem Infrastruktury, Transportu, Zagospodarowania Przestrzennego, Turystyki i Gospodarki Morskiej Republiki Francuskiej w sprawie współpracy pomiędzy służbami kontroli transportu drogowego oraz ustanowienia instytucji wprowadzającej w życie tę współpracę

MAJĄC NA UWADZE współpracę w dziedzinie kontroli transportu drogowego pomiędzy krajami Beneluksu oraz między krajami Beneluksu a Francją w ramach Unii Gospodarczej Beneluksu, a także dotychczasowy postęp w tym obszarze,

ZWAŻYWSZY, iż rosnące umiędzynarodowienie oraz liberalizacja transportu drogowego zwiększają również wagę i potrzebę międzynarodowej współpracy w dziedzinie polityki kontroli transportu drogowego,

ZWAŻYWSZY, iż bliska współpraca w dziedzinie kontroli transportu drogowego, między innymi w odniesieniu do kontroli czasu pracy i odpoczynku kierowców, przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, utrzymania odpowiedniego poziomu konkurencji w sektorze transportu drogowego oraz poprawy socjalnych warunków kierowców,

ZWAŻYWSZY na dotychczasowy postęp osiągnięty w ramach Unii Europejskiej w odniesieniu do przepisów ustanawianych na poziomie Wspólnoty w zakresie dostępu do zawodu, czasu pracy i odpoczynku kierowców oraz standardów pojazdów,

MAJĄC NA UWADZE Dyrektywę 599/88/EWG dotyczącą procedur kontrolnych, a zwłaszcza artykuły 5 i 6 tejże dyrektywy,

STRONY POSTANAWIAJĄ, co następuje:

Artykuł  1

Wymiana informacji

1.
Strony podejmują decyzję o systematycznej wymianie informacji dotyczących wykroczeń, co do których prowadzone jest postępowanie w jednym z krajów i popełnionych przez przewoźników drogowych zarejestrowanych w innych krajach.
2.
Strony mogą w przypadku kontroli będących następstwem naruszenia przepisów lub wypadków drogowych, do których doszło na ich terytorium, zwrócić się do instytucji z kraju pochodzenia danego przewoźnika drogowego o przeprowadzenie kontroli przedsiębiorstwa rzeczonego przewoźnika. Strony dołożą wszelkich starań, aby spełnić powyższą prośbę oraz poinformować zainteresowaną Stronę o wynikach inspekcji.
Artykuł  2

Koordynacja działań kontrolnych

1.
Strony zgadzają się okresowo organizować wspólne lub skoordynowane inspekcje. Wyznaczą osoby kontaktowe odpowiedzialne za taką koordynację między zainteresowanymi krajami.
2.
Strony dołożą wszelkich starań, aby wykorzystać dostępne technologie w celu zapewnienia największej efektywności wzajemnych kontaktów oraz koordynacji między zainteresowanymi państwami.
Artykuł  3

Szkolenia

Strony zgadzają się na promowanie wymiany doświadczeń między zainteresowanymi krajami oraz na organizowanie wspólnych programów szkoleniowych odpowiadających potrzebom służb kontrolnych w celu lepszego poznania organizacji oraz instrumentów kontroli używanych w zainteresowanych krajach.

Artykuł  4

Wyposażenie

Strony zgadzają się, aby informować się wzajemnie o nowych rozwiązaniach technologicznych oraz zgadzają się na wymianę wszelkich użytecznych informacji w tym zakresie.

Artykuł  5

Konsultacje

1.
Organizowane będą okresowe konsultacje w celu przeglądu sytuacji w różnych dziedzinach objętych współpracą oraz zbadania ewentualnych kierunków rozwoju.
2.
Celem konsultacji będzie również podejmowanie wspólnych inicjatyw oraz, w możliwym stopniu, przyjmowanie wspólnych stanowisk w odniesieniu do polityki kontroli transportu drogowego Unii Europejskiej.
Artykuł  6

Współpraca w ramach niniejszego porozumienia administracyjnego odbywać się będzie w zgodzie z prawem krajowym oraz międzynarodowym, a także z aktami międzynarodowymi odnoszącymi się do niego.

Współpraca odbywać się będzie w ramach instytucji nazwanej "Euro Contrôle Route", utworzonej przez niniejsze porozumienie administracyjne, której przewodniczyć będą przedstawiciele kolejnych stron w sześciomiesięcznych okresach. Sekretariat tej instytucji prowadzony będzie przez Sekretariat Generalny Unii Gospodarczej Beneluksu.

Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsze porozumienie administracyjne wchodzi w życie z dniem podpisania.

Artykuł  8

Zakończenie

Niniejsze porozumienie administracyjne zostaje zawarte na czas nieokreślony. Może ono zostać wypowiedziane w każdej chwili, z zachowaniem miesięcznego wypowiedzenia, przez każdą ze stron poprzez złożenie stosownej notyfikacji pozostałym stronom.

Artykuł  9

Udział państw trzecich

Za zgodą wszystkich stron niniejszym porozumieniem administracyjnym mogą być objęte państwa trzecie, pod warunkiem iż państwa te zaakceptują wszystkie przepisy tegoż porozumienia.

SPORZĄDZONO w Luksemburgu dnia 5 października 1999 r. w czterech egzemplarzach, w języku francuskim oraz niderlandzkim.

Minister Mobilności i Transportu

Królestwa Belgii

Minister Infrastruktury, Transportu, Zagospodarowania Przestrzennego, Turystyki i Gospodarki Morskiej

Republiki Francuskiej

Minister Transportu

Wielkiego Księstwa Luksemburga

Minister Transportu, Robót Publicznych i Gospodarki Wodnej

Królestwa Niderlandów

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2005.28.394

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Związanie Rzeczypospolitej Polskiej Protokołem podpisanym w Luksemburgu dnia 7 października 2004 r. do Porozumienia administracyjnego między Ministrem Mobilności Królestwa Belgii, Ministrem Transportu Wielkiego Księstwa Luksemburga, Ministrem Transportu, Robót Publicznych i Gospodarki Wodnej Królestwa Niderlandów, Ministrem Infrastruktury, Transportu, Zagospodarowania Przestrzennego, Turystyki i Gospodarki Morskiej Republiki Francuskiej, Ministrem Transportu, Budownictwa i Mieszkalnictwa Republiki Federalnej Niemiec, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Transportu Irlandii, Sekretarzem Stanu ds. Transportu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Ministrem Transportu Królestwa Hiszpanii w sprawie współpracy pomiędzy służbami kontroli transportu drogowego oraz utworzenia instytucji wprowadzającej w życie tę współpracę, podpisanego w Luksemburgu dnia 5 października 1999 r.
Data aktu: 01/03/2005
Data ogłoszenia: 13/05/2005
Data wejścia w życie: 13/05/2005