Białoruś-Polska. Umowa w sprawie przejść granicznych. Warszawa.1992.04.24.

UMOWA
sporządzona w Warszawie dnia 24 kwietnia 1992 r.
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruś w sprawie przejść granicznych

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Białoruś, zwane dalej Umawiającymi się Stronami,

kierując się potrzebą doskonalenia organizacji i przekraczania granicy przez osoby, środki transportowe i towary,

w celu stwarzania dogodnych warunków rozwoju ruchu granicznego między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Białoruś,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1
1. 
Przekraczanie granicy między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Białoruś odbywa się przez następujące przejścia graniczne:
1)
kolejowe:
a)
Kuźnica Białostocka - Grodno, ruch osobowy i towarowy,
b)
Zubki Białostockie - Bierestowica, ruch towarowy,
c)
Siemianówka - Swisłocz, ruch towarowy,
d)
Czeremcha - Wysokolitowsk, ruch towarowy,
e)
Terespol - Brześć, ruch osobowy i towarowy;
2)
drogowe:
a)
Kuźnica Białostocka - Bruzgi, ruch osobowy i towarowy,
b)
Kukuryki - Kozłowiczy, ruch towarowy,
c)
Terespol - Brześć, ruch osobowy.
2. 
Przejścia graniczne wymienione w ustępie 1 są otwarte w ciągu całej doby dla osób oraz środków transportowych i przewozu towarów bez względu na ich obywatelstwo lub przynależność państwową.
3. 
W przejściach drogowych przekraczanie granicy przez osoby może odbywać się przy wykorzystaniu środków transportowych bądź pieszo.
Artykuł  2

Umawiające się Strony są zgodne co do tego, że w związku z przewidywanymi zadaniami przewozowymi osób i towarów niektóre przejścia graniczne wymienione w artykule 1 ustępie 1 wymagają modernizacji w celu poprawy ich funkcjonowania.

Artykuł  3 1
1. 
Dla międzynarodowego ruchu osób, środków transportowych i towarów przez polsko-białoruską granicę zostaną otwarte następujące przejścia graniczne:
1)
Bobrowniki - Bierestowica;
2)
Sławatycze - Domaczewo.
2. 
Dla międzynarodowego ruchu osobowego pieszych i rowerowego, przy wykorzystaniu rowerów znajdujących się w osobistym posiadaniu, z wyłączeniem towarów, zostanie otwarte przejście graniczne Białowieża - Piererow.
3. 
Dla międzynarodowego ruchu osobowego o charakterze sezonowym przy wykorzystaniu środków transportu wodnego, znajdujących się w osobistym posiadaniu, z wyłączeniem towarów, zostanie otwarte przejście graniczne Rudawka - Lesnaja na Kanale Augustowskim.
4. 
Dla obywateli, środków transportowych i towarów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Białorusi zostanie otwarte przejście graniczne Połowce - Pieszczatka.
5. 
Datę otwarcia przejść granicznych wymienionych w ustępach 1, 2, 3 i 4 Umawiające się Strony ustalą w drodze wymiany not dyplomatycznych.
Artykuł  4
1. 
Przed datą otwarcia przejść granicznych, o których mowa w artykule 3 ustępie 1 i 2, każda z Umawiających się Stron przygotuje na terytorium swojego Państwa odpowiednią infrastrukturę, uwzględniając przewidywany wzrost przewozów osobowych i towarowych.
2. 
W założeniach projektowych oraz przy realizacji inwestycji dotyczących przejść granicznych przewiduje się możliwość adaptacji infrastruktury dla stworzenia warunków przeprowadzania wspólnej kontroli granicznej, celnej i innej w jednym miejscu przez właściwe organy obu Umawiających się Stron.
3. 
Założenia projektowe i projekty realizacyjne obiektów każdego przejścia granicznego podlegają wzajemnemu uzgodnieniu przez właściwe organy obu Umawiających się Stron.
Artykuł  5

Właściwe organy Umawiających się Stron podejmą odpowiednie kroki na rzecz usprawnienia ruchu granicznego, optymalnego wykorzystania istniejących oraz otwarcia nowych, dogodnie położonych, przejść granicznych dla ruchu międzynarodowego. Przy realizacji tych działań będą przestrzegane zasady zawarte w artykule 4.

Artykuł  6

Otwarcie, zamknięcie, zawieszenie lub ograniczenie ruchu w przejściach granicznych odbywa się na podstawie wzajemnego uzgodnienia między Umawiającymi się Stronami, w drodze wymiany not dyplomatycznych.

Artykuł  7
1. 
Zawieszenie lub ograniczenie ruchu w poszczególnych przejściach granicznych może nastąpić z ważnych względów sanitarno-zdrowotnych lub bezpieczeństwa publicznego, bądź z powodu klęsk żywiołowych. Umawiająca się Strona zamierzająca zawiesić lub ograniczyć ruch zawiadamia o tym drugą Umawiającą się Stronę, nie później niż na pięć dni przed planowanym zawieszeniem lub ograniczeniem ruchu.
2. 
W przypadkach niecierpiących zwłoki powiadomienie, o którym mowa w ustępie 1, powinno nastąpić nie później niż 24 godziny przed planowanym wstrzymaniem ruchu.
3. 
O zawieszeniu lub ograniczeniu ruchu granicznego w związku z zamierzonym remontem obiektów przejść granicznych lub urządzeń komunikacyjnych Umawiające się Strony informują się wzajemnie nie później niż na trzy miesiące przed rozpoczęciem prac remontowych, podając termin ich zakończenia.
Artykuł  8

Komendant Główny Straży Granicznej Rzeczypospolitej Polskiej i Dowódca Pogranicznych Wojsk Republiki Białoruś, po wzajemnym porozumieniu się i uzgodnieniu z organami celnymi, mogą w uzasadnionych przypadkach zezwolić na przekroczenie granicy:

1)
w przejściu, w którym nie przewiduje się tego rodzaju ruchu granicznego;
2)
poza czynnym przejściem granicznym.
Artykuł  9
1. 
Niniejsza umowa podlega zatwierdzeniu przez Rządy obu Państw i wejdzie w życie po dokonaniu wymiany not powiadamiających o tym zatwierdzeniu.
2. 
Niniejsza umowa zawarta jest na czas nieokreślony. Może być ona wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron. W takim przypadku utraci moc po upływie dwunastu miesięcy od dnia wypowiedzenia.

Niniejszą umowę sporządzono w Warszawie dnia 24 kwietnia 1992 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i białoruskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

1 Art. 3 zmieniony przez Porozumienie z dnia 2 marca 2005 r. (M.P.05.50.689) zmieniające nin. umowę z dniem 30 marca 2005 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024