Iran-Polska. Porozumienie między Ministrem Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej a Urzędem Ochrony Środowiska Islamskiej Republiki Iranu o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska. Teheran.2002.10.10.

POROZUMIENIE
między Ministrem Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej a Urzędem Ochrony Środowiska Islamskiej Republiki Iranu o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska,
sporządzone w Teheranie dnia 10 października 2002 r.

Minister Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej i Urząd Ochrony Środowiska Islamskiej Republiki Iranu, zwani dalej Umawiającymi się Stronami,

dążąc do rozszerzenia współpracy w dziedzinie ochrony środowiska i przyrody,

podzielając wspólną troskę i odpowiedzialność za ochronę i poprawę stanu środowiska w swoich państwach oraz podzielając wspólne zainteresowanie ochroną środowiska w pojęciu globalnym,

uznając, że zrównoważony rozwój wymaga rozsądnego zarządzania zasobami naturalnymi,

będąc przekonani o znaczeniu ochrony i poprawy stanu środowiska dla zdrowia oraz pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń,

podkreślając potrzebę efektywnej współpracy w zakresie technologii sprzyjających środowisku,

uznając znaczenie współpracy w zakresie prowadzenia badań naukowych, monitoringu, ochrony oraz rozwijania różnorodnej tematyki w dziedzinie ochrony środowiska,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą współpracować w dziedzinie wdrażania wspólnych przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska na zasadzie wzajemności i wzajemnych korzyści.

Artykuł  2

Przedmiotem współpracy będą w szczególności następujące tematy:

1.
Promocja metod redukcji odpadów pochodzących z przemysłu;
2.
Ponowna utylizacja odpadów oraz recykling;
3.
Budowa składowisk odpadów oraz powszechne zarządzanie odpadami stałymi;
4.
Prowadzenie międzynarodowego kursu szkoleniowego z zakresu Ocen Oddziaływania na Środowisko, mającego na celu przeprowadzenie analizy skutków działań w środowisku przedsięwzięć o charakterze budowlanym, oraz system zarządzania środowiskiem ze zwróceniem uwagi na opracowania wykonywane w innych państwach;
5.
Wymiana doświadczeń i informacji w zakresie poprawy badań laboratoryjnych mających na celu pomiary zanieczyszczeń w środowisku (w wodzie, glebie i powietrzu) oraz jakości metod pracy w laboratoriach;
6.
Zachowanie i ochrona naturalnych ekosystemów;
7.
Zachowanie i ochrona zagrożonych gatunków fauny i flory oraz ich siedlisk;
8.
Podkreślenie unikatowych walorów naturalnych ekosystemów;
9.
Zachowanie i ochrona obszarów wodno-błotnych oraz zasobów wód słodkich;
10.
Metody ochrony gatunkowej roślin i zwierząt oraz zarządzanie obszarami chronionymi;
11.
Zachowanie, ochrona i umiarkowane użytkowanie różnorodności biologicznej;
12.
Zapobieganie degradacji środowiska, w szczególności wylesieniom;
13.
Wzmocnienie krajowych i międzynarodowych mechanizmów rozwoju współpracy w zakresie ochrony środowiska;
14.
Mechanizmy zabezpieczające finansowanie projektów z zakresu ochrony środowiska;
15.
Promocja trwałego wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Iranie (wiatr, energia słoneczna) dla redukcji zużycia i dystrybucji paliw kopalnych;
16.
Promocja zmniejszonego zużycia zasobów energii paliwowej, głównie ropy naftowej;
17.
Dążenie do redukcji zanieczyszczeń pochodzących z przemysłu naftowego i gazowego oraz zanieczyszczeń pochodzących z ruchu ulicznego;
18.
Promocja zamiany węgla na paliwo czystsze - gaz naturalny;
19.
Wymiana informacji i doświadczeń w zakresie ochrony i trwałego zagospodarowywania lasów, w szczególności starych lasów;
20.
Wdrażanie wspólnych projektów z zakresu flory i fauny żyjącej poza naturalnym środowiskiem;
21.
Współpraca w zakresie organizacji i funkcjonowania muzeów przyrodniczych;
22.
Wymiana i obrót dzikimi zwierzętami i roślinami.
Artykuł  3
1. 
Dla realizacji współpracy Umawiające się Strony będą wyznaczać swoich przedstawicieli - specjalistów w danej dziedzinie współpracy.
2. 
Każda z Umawiających się Stron podejmie wszelkie możliwe środki administracyjne, które będą konieczne dla pełnej i efektywnej realizacji przedsięwzięć prowadzonych w ramach niniejszego porozumienia.
Artykuł  4
1. 
Niniejsze porozumienie nie narusza praw i zobowiązań państw Umawiających się Stron, wynikających z zawartych przez nie umów międzynarodowych.
2. 
Działania realizowane w ramach niniejszego porozumienia będą prowadzone zgodnie z polityką ekologiczną państw każdej z Umawiających się Stron oraz stosownie do obowiązującego prawa w każdym z państw obu Umawiających się Stron. Każde przedsięwzięcie podjęte w ramach niniejszego porozumienia będzie wymagało decyzji Umawiających się Stron i będzie realizowane po uzyskaniu wzajemnej zgody.
3. 
Niniejsze porozumienie jest zawarte na czas nieokreślony. Może być ono wypowiedziane w drodze pisemnego zawiadomienia przez każdą z Umawiających się Stron; w takim przypadku utraci moc po upływie trzech miesięcy od dnia wypowiedzenia.
4. 
Wypowiedzenie niniejszego porozumienia nie wpłynie na realizację programów i projektów uzgodnionych i rozpoczętych w ramach niniejszego porozumienia, a niezakończonych w pełni w momencie utraty mocy obowiązującej porozumienia.
5. 
Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Porozumienie sporządzono i podpisano w Teheranie dnia 10 października 2002 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, perskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W przypadku rozbieżności przy ich interpretacji tekst w języku angielskim uważany będzie za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2003.1.1

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Iran-Polska. Porozumienie między Ministrem Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej a Urzędem Ochrony Środowiska Islamskiej Republiki Iranu o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska. Teheran.2002.10.10.
Data aktu: 10/10/2002
Data ogłoszenia: 08/01/2003
Data wejścia w życie: 10/10/2002