Zasady i tryb przekazywania Okręgowej Komisji Wyborczej właściwej dla okręgu wyborczego nr 1 w Warszawie wyników i protokołów głosowania z obwodów głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 21 września 1997 r.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 9 września 1997 r.
w sprawie zasad i trybu przekazywania Okręgowej Komisji Wyborczej właściwej dla okręgu wyborczego nr 1 w Warszawie wyników i protokołów głosowania z obwodów głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 21 września 1997 r.

Na podstawie art. 59 ust. 1 i art. 106 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205, z 1995 r. Nr 132, poz. 640, z 1997 r. Nr 47, poz. 297, Nr 70, poz. 443, Nr 88, poz. 554 i Nr 98, poz. 604) i art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1991 r. - Ordynacja wyborcza do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1994 r. Nr 54, poz. 224 oraz z 1997 r. Nr 70, poz. 443 i Nr 98, poz. 604) Państwowa Komisja Wyborcza po porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych uchwala, co następuje:
§  1.
Ustala się zasady i tryb przekazywania Okręgowej Komisji Wyborczej właściwej dla okręgu wyborczego nr 1 w Warszawie wyników i protokołów głosowania z obwodów głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 21 września 1997 r., stanowiące załącznik do uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK

ZASADY I TRYB PRZEKAZYWANIA OKRĘGOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ WŁAŚCIWEJ DLA OKRĘGU WYBORCZEGO NR 1 W WARSZAWIE WYNIKÓW I PROTOKOŁÓW GŁOSOWANIA Z OBWODÓW GŁOSOWANIA UTWORZONYCH ZA GRANICĄ W WYBORACH DO SEJMU I SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ I ZARZĄDZONYCH NA DZIEŃ 21 WRZEŚNIA 1997 R.

1. Niezwłocznie po sporządzeniu protokołu głosowania w obwodzie na okręgowe listy kandydatów na posłów oraz protokołu głosowania w obwodzie na kandydatów na senatorów, obwodowe komisje wyborcze za granicą podają do publicznej wiadomości wyniki głosowania przez wywieszenie odpowiedniej informacji przed wejściem do siedziby komisji, a następnie pierwsze egzemplarze protokołów doręczają w zapieczętowanych kopertach konsulowi. Jeżeli niezwłoczne doręczenie protokołów konsulowi jest niemożliwe, komisje przekazują wyniki głosowania przy użyciu dostępnych środków łączności, np. telefonicznie, teleksem. Przekazywane w ten sposób wyniki powinny obejmować wszystkie dane z protokołów. W razie zgłoszenia zarzutów przez mężów zaufania, należy podać imię i nazwisko męża zaufania i nazwę komitetu wyborczego, który go delegował, treść wniesionych zarzutów oraz stanowisko zajęte przez obwodową komisję wyborczą. Należy wymienić także uwagi związane z przebiegiem głosowania i ustaleniem jego wyników, wniesione przez członków komisji obwodowej. Informacja o wynikach głosowania powinna zawierać również imienny wykaz mężów zaufania obecnych przy sporządzaniu protokołów z wymienionymi nazwami komitetów wyborczych, które ich delegowały. Komisje mogą przekazać tekst protokołu głosowania wraz z załącznikami telefaksem.

3. Konsulowie sporządzają zbiorcze zestawienia wyników głosowania z obwodów i przekazują je niezwłocznie Ministrowi Spraw Zagranicznych. Do sporządzenia zbiorczego zestawienia wyników głosowania mogą być wykorzystane formularze protokołów głosowania w obwodzie na okręgowe listy kandydatów na posłów i na kandydatów na senatorów. W zestawieniach wymienia się numery i siedziby wszystkich obwodów głosowania utworzonych na terenie właściwości konsula. Wraz z zestawieniami należy, w miarę możliwości technicznych, przekazać telefaksem także kopie protokołów z poszczególnych obwodów bądź informacje o wynikach głosowania w tych obwodach. W razie braku możliwości przekazania zestawień wyników głosowania, kopii protokołów bądź informacji o wynikach głosowania telefaksem, dopuszczalne jest przekazanie ich innymi środkami łączności.

4. Minister Spraw Zagranicznych sporządza odrębnie zestawienia zbiorczych wyników głosowania za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu według obwodów głosowania. Zestawienia powinny zawierać dane zsumowane z protokołów głosowania, ewentualne zarzuty mężów zaufania i uwagi członków obwodowych komisji wyborczych wniesione do protokołów, a także imienny wykaz mężów zaufania, którzy byli obecni przy sporządzaniu protokołów w obwodach. Zestawienia te przekazuje za pokwitowaniem Okręgowej Komisji Wyborczej dla okręgu wyborczego nr 1 w Warszawie najpóźniej w ciągu 36 godzin od zakończenia głosowania w kraju (w związku z art. 108 ust. 2 Ordynacji wyborczej do Sejmu). Wraz z zestawieniem są przekazywane kopie protokołów głosowania w obwodach przekazane telefaksem lub kopie informacji zawierających dane o wynikach głosowania w poszczególnych obwodach. Jeżeli Minister Spraw Zagranicznych nie uzyskał w ciągu 36 godzin wyników głosowania z któregoś z obwodów, w zestawieniach zbiorczych nie pomija się tych obwodów, lecz wymienia się je we właściwej kolejności z ewentualnym podaniem przyczyn nieotrzymania wyników.

5. Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej przekazuje w ustalonym trybie właściwemu konsulowi:

1) pierwsze egzemplarze protokołów głosowania w obwodzie, jeżeli nie przekazano ich wcześniej (w zapieczętowanych kopertach),

2) drugie egzemplarze protokołów głosowania wraz ze wszystkimi dokumentami z przeprowadzonego głosowania (w tym spis wyborców, karty do głosowania) odpowiednio zapakowane, oznaczone i opieczętowane.

6. Pierwsze egzemplarze protokołów głosowania konsul przesyła najbliższą pocztą dyplomatyczną Ministrowi Spraw Zagranicznych, który przekazuje je za pokwitowaniem dyrektorowi Delegatury Wojewódzkiej Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie.

7. Drugie egzemplarze protokołów głosowania wraz z dokumentami z przeprowadzonego głosowania przechowuje konsul do czasu otrzymania odpowiednich zarządzeń.

8. W sprawach nie uregulowanych w niniejszej uchwale stosuje się odpowiednio przepisy uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 5 sierpnia 1997 r. w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych, dotyczących zadań i trybu pracy w przygotowaniu i przeprowadzeniu głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 21 września 1997 r. (Monitor Polski Nr 50, poz. 481).

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.58.561

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady i tryb przekazywania Okręgowej Komisji Wyborczej właściwej dla okręgu wyborczego nr 1 w Warszawie wyników i protokołów głosowania z obwodów głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 21 września 1997 r.
Data aktu: 09/09/1997
Data ogłoszenia: 12/09/1997
Data wejścia w życie: 09/09/1997